Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPS i autorkę projektu Filmoterapia.pl Martynę Harland.
docsag.pl

Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie
Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. Osoby, które wypełnią narzędzia oraz będą uczestniczyć w co najmniej pięciu spotkaniach, otrzymają certyfikat odbycia kursu filmoterapii. O Filmoterapii można przeczytać na: filmoterapia.pl

FILM:
Szwedzka teoria miłości reż. Erik Gandini, Szwecja, 2015, 76 min

Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej?
Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. – To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.
„Szwedzka teoria miłości” zdobyła Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych podczas 13. Millennium Docs Against Gravity FF oraz zwyciężyła w plebiscycie publiczności bydgoskiego aneksu festiwalu.

ROZMOWA:
Z czym wiąże się niezależność? Im bardziej jesteśmy niezależni, tym trudniej czerpać nam przyjemność z bycia zależnym i bycia w związku z drugim człowiekiem? Jakie są dzisiaj modele rodziny? Rodzina przyszłości? Zygmunt Bauman: „Szczęście to pokonywanie trudności. To się zgubiło, gdy wzrósł komfort. Mamy wszystko. To czego nie mamy zapewnionego, to bycie z innymi ludźmi. To musimy zrobić sami. Czy dalej to potrafimy?”
„Teraz dzielimy nasze życie na dwie kategorie online i offline. Co to znaczy?”

GOŚCIE:

  • Hanna Samson – pisarka i psycholożka
  • dr Michał Lutostański – socjolog, specjalista Uniwersytetu SWPS
  • mgr Paulina Rosińsk – filolog, zajmuje się kulturą i literaturą szwedzką, specjalistka Uniwersytetu SWPS

STALI EKSPERCI wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

  • Bartosz Szymczyk – psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmian http://ogrodyzmian.pl/
  • Kuba Mikurda – psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič„. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.
  • Prowadząca cykl Martyna Harland – autorka projektu filmoterapia.pl, psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu ”Sens” oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).