Lekcja performansu to cykl otwartych dla publiczności spotkań z artystami, badaczami i kuratorami, którzy przybliżą ze swojej perspektywy zagadnienia przełamywanie się praktyki artystycznej, w szczególności performansu, w potocznym doświadczeniu przestrzeni miejskiej i instytucji sztuki. Towarzyszy on warsztatom z udziałem grupy twórców, którzy pracują nad propozycją nowej rzeźby na Skwer Oleandrów.

Lekcja performansu to działanie, które sprawia, że wystawa rozwija i zmienia się w czasie. To sytuacja skonstruowana pod kątem przyjrzenia się procesowi uczenia się o, poprzez, czy w ramach sztuki, wydobywająca kolektywne aspekty uczenia się jako praktyki poszerzania zbiorowej wyobraźni. Wstęp bezpłatny.

Wydarzenia towarzyszące w CSW.

21 marca 2017, 18:00

Rozmowa o instytucji jako performansie z udziałem Annie Fletcher

Annie Fletcher / Główna kuratorka w Vanabbemuseum w Eindhoven. W 2005 roku wraz z Frederique Bergholtz i Tanją Elstgeest stworzyła platformę “If I Can’t Dance, I Don’t Want To Be Part of Your Revolution”. Platforma łączy sztuki wizualne z praktykami artystycznymi związanymi z performansem: teatrem, muzyką i tańcem, i rozwija dyskurs z nimi związany.

19:30
Performans Golden Party z udziałem Divny Bekan (ex Tadic), Dubravki Kurbaliji (ex Tadic) and Darki Simovic (ex Tadic)

6 kwietnia 2017, 10:00 - 21:00

Czytanie Analizy rytmów Henri Lefebvre'a z artystką Marią Pask

Maria Pask/ Artystka pracująca w Amsterdamie, tworząca instalacje, rzeźby i performanse. Projekty Marii są inspirowane nurtami sztuki lat 60-tych i 70-tych, często realizowane w formie warszatów, kolaboracji i terapii. Owocem tych współpracy są barwne, czasem amatorskie instalacje. Istotną rolę w sztuce Pask odgrywa teatr, i jego powiązania ze sztuką.

20 kwietnia 2017, 19:00

Rozmowa o pomnikach z artystką Joanną Rajkowską

Joanna Rajkowska/ Artystka, autorka instalacji, obiektów, rzeźb i fotografii. Interesuje się relacją między cieleśnością a samopoznaniem a także sformułowała teorię ciała jako rzeźby. Często wykorzystuje w sztuce swoje ciało i wizerunek a także realizuje prace umieszczone w przestrzeni publicznej. Rajkowska dostowuje medium do tematyki swoich prac.
Jest autorką m.in. Dotleniacza i Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, dwóch projektów znajdujących się w Warszawie.

27 kwietnia 2017, 19:00

Wykład historyczki teatru i krytyczki sztuki, Joanny Krakowskiej

Joanna Krakowska/ Zajmuje się historią teatru, teatrem współczesnym i przemianami polityczno-społecznymi, które znajdują swoje odbicie w sztuce współczesnej. Wice-naczelna miesięcznika „Dialog”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, regularnie publikuje w “Dwutygodniku”.

27 kwietnia - 03 maja 2017

Prezentacja projektu zrealizowanego podczas Lekcji performansu.

Twórcy: Dana Chmielewska, Aleksandra Klimczak, Aneta Spirydowicz, Gabriela Novak, Dominika Olchowik, Justyna Pianka, Ryosuke Imamura, Agnieszka Mastalerz.
Koordynacja: dr Zofia Cielątkowska