emilia, wystawa znaków graficznych, MSN, 2016

Ratusz wydał zgodę na budowę nowego wieżowca w centrum. Trzy lata temu Griffin Real Estate wykupił firmę Meble Emilia za 115 mln zł. Ponad 200. metrowy drapacz chmur zastąpi słynny pawilon. Muzeum Sztuki Współczesnej zostało zmuszone zmienić swoją siedzibę i od 2020 roku będzie usytuowane na Placu Defilad. Jak będzie wyglądał nowy budynek?

emilka nowy budynek MSN 2020

Architekt Thomas Phifer, pokazując wizualizacje, mówi o Muzeum Sztuki Nowoczesnej : - Jest jasne i lekkie, unosi się nad placem lekko jak chmura.
Internauci zarzucają projektowi brak polotu i lekkości, która miała cechować budynek. 
"To zwykłe kloce" "435 mln złotych to ciężkie pieniądze na ciężki projekt"- czytamy na forach internetowych i - patrząc na rysunki i projekty - musimy, niestety, przyznać im trochę racji. Budynki nie przypominaja "delikatnej chmurki", a raczej przytłaczające otoczenie ciężkie hale, nie stapiające się z sąsiadującymi budynkami. Czy wprowadzi na Plac Defilad świeżość i powiew nowości? Wszystko zależy od wykonania projektu. A na to poczekamy do 2020 roku. 

No właśnie. Budynek powstanie w 2020 roku, zaś Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budynku Emilki zakończy swoja działalność w maju tego roku. Przez cztery lata zostaniemy w stolicy pozbawieni jednego z największych, najciekawszych i darmowych muzeów.
Popularność wydarzeń, na które Muzeum od jesieni 2012 roku zaprasza do Emilii, pokazuje, że publiczność w tym budynku czuje się dobrze - wystarczy zajrzeć do mediów społecznościowych, by zobaczyć, jak chętnie goście Muzeum fotografują prezentowaną w nim sztukę i jak dużo na tych zdjęciach uwagi poświęcono relacji pomiędzy sztuką a architekturą.
Czy naprawdę nie można było poczekać do zakończenia budowy nowego budynku? 

emilia nowy wieżowiec Thomas Phifer 2016

Być może taka zmiana miejsca Muzuem na dobre. Powierzchnia będzie większa, ponadto wokoło przeprowadzki ze starego miejsca powstaje sporo medialnego szumu, co może skutkować przyciąganiem coraz większej liczby artystów, decydujących się na współpracę z MSN. 

Póki co, zachęcamy do odwiedzenia wystaw i pożegnania się ze starym budynkiem, który niedługo przestanie istnieć. MSN postanowiło także wydać książkę, współtworzoną z każdym z nas. 
Czteroletni okres działalności zostanie przez Muzeum podsumowany specjalną publikacją. Planowana wspólnie z wydawnictwem Karakter książka, która ukaże się w maju, będzie poświęcona zarówno działalności Muzeum w pawilonie Emilia, jak i jego historii i unikalnej architekturze. 

Zebrane w książce zdjęcia nadesłane przez widzów, obok profesjonalnej dokumentacji fotograficznej i tekstów, staną się pamiątką po zagrożonym wyburzeniem budynku i po ważnym etapie działalności rozwijającego się Muzeum.
Aparaty w dłoń i idziemy wspólnie pożegnać Emilkę. Niestety, na dosyć długi czas.

emilia, Warszawa, 2016, MSN