Do polskich filmów dokumentalnych wracam regularnie od wielu lat, czy to dla własnej przyjemności, czy to w ramach licznych zajęć ze studentami. Nieustannie zadziwia mnie, z jaką przenikliwością twórcy Polskiej Szkoły Dokumentu opisywali i opisują naszą rzeczywistość, znajdując w niej zarazem pierwiastek uniwersalny. Niniejszy cykl zrodził się z przekonania, że pomiędzy klasyką rodzimego dokumentu, a współczesnym kinem i kulturą istnieje żywa, definiowana wciąż na nowo więź. Problemy podejmowane przed laty powracają w coraz to nowych odsłonach, ujmowane i reinterpretowane przez nowych twórców.

Język kina ewoluuje, ale jedno pozostaje niezmienne: postawa filmowca zwracającego swe uważne spojrzenie na otaczający świat i dzielącego się swoją wizję. Mam nadzieję, że nasz cykl, w ramach którego nie tylko obejrzymy filmy Polskiej Szkoły Dokumentu zestawione z nowymi tytułami, ale także spotkamy się z najważniejszymi twórcami i porozmawiamy o ich pracy, pomoże rzucić nowe światło na sztukę filmu dokumentalnego. Sztukę, w której polscy artyści od wielu już dekad zajmują czołowe miejsce na świecie.

– Michał Oleszczyk

18.00 Wtedy | Filmy Marcela Łozińskiego

Happy End, reż. Paweł Kędzierski, Marcel Łoziński, 1973, 16 minut
Król, reż. Marcel Łoziński, 1974, 7 minut
Próba mikrofonu, reż. Marcel Łoziński, 1980, 19 minut
Moje miejsce, reż. Marcel Łoziński, 1985, 14 minut
89 mm od Europy, reż. Marcel Łoziński, 1993, 11 minut
więcej na: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/marcel-lozinski-wtedy-teraz/

19.00 Spotkanie z Marcelem Łozińskim

Spotkanie poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog, do niedawna dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Rozmowa będzie poświęcona tematowi „Człowiek i praca w filmie dokumentalnym”.

20.15 Teraz | „Śmierć człowieka pracy”

Uzupełnieniem wieczoru będzie projekcja dokumentu Śmierć człowieka pracy zmarłego niedawno Michaela Glawoggera, współczesnej medytacji nad pracą fizyczną i jej znaczeniem w globalnym kapitalizmie.
http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/smierc-czlowieka-pracy-wtedy-teraz/

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Śmierć człowieka pracy, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.