Poza tradycyjnymi warsztatami prowadzonymi przez doświadczonych mistrzów zaprezentujemy także pracownie działające na pofabrycznym terenie przy ul. Podskarbińskiej 32/34, które można nazwać centrum nowego rzemiosła. To już ostatnie z takich miejsc w Warszawie, gdzie młodzi wytwórcy, artyści i designerzy mogą korzystać z dużych poprzemysłowych przestrzeni.

Mapa rzemieślników Pragi-Południe przygotowana przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi zawiera blisko sto adresów pracowni, zakładów i warsztatów. Tu druga wspólna realizacja, po ubiegłorocznej mapie „Do rzemieślnika na Pragę” z adresami wytwórców z Pragi Północ (http://bit.ly/2dTifGU).

Prowadzenie spotkania: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka cyklu, Stefan Gardawski, koordynator mapy rzemieślników Pragi-Południe, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

W spotkaniu udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Miasta Jest Nasze: Anna Jarzębska, Stefan Gardawski oraz Anna Oleksiak. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie też samych rzemieślników, którzy opowiedzą o swojej pracy. Będą to:

  • Zdzisław Budzyński prowadzący od ponad 40 lat swoją Pracownię Kuśnierską na Grochowie;
  • Gaweł Aleksandrowicz z Pracowni Rowerowej Endemit;
  • Agata Klimkowska, Tosia Kiliś z Fenek Studio – Porcelana użytkowa;
  • Tamara Obłamska-Rozmus – Introligatornia Rozmus.

Muzeum Warszawskiej Pragi, sala konferencyjna, wstęp wolny.
23 marca
godzina 18:00

Rzemieślnicy z prawego brzegu są żywą częścią lokalnego dziedzictwa. Chcesz ich poznać, zobaczyć jak pracują, posłuchać ich historii? Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy prowadzi cykl spotkań i warsztatów pt. Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy. Zapraszamy w każdy pierwszy czwartek miesiąca w ramach Praskich czwartków, czyli wydarzeń organizowanych w muzeum.

W ramach cyklu odbywa się również dokumentacja pracy rzemieślników, jak również prowadzony jest program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.