Na czwartym spotkaniu Nowej Humanistyki zastanowimy się nad tym, do jakich informacji mogą nas doprowadzić antropologia fizyczna i archeologia. Dziedziny te dostarczają nam nieraz zaskakujących informacji o naszym pochodzeniu. Odsłoni to również przed nami nieoczekiwane powiązania z innymi kulturami zapisane w naszych genach. Na seminarium dr Łukasz Maurycy Stanaszek zapozna uczestników i uczestniczki z podstawami antropologii fizycznej. Niczym bohaterowie serialu „Kości” będziemy odczytywać przeszłość z kości. Wyciągnięte w ten sposób informacje będziemy wspólnie omawiać, dyskutować i analizować.

Pasjonujące zagadki i sprawy rodem z CSI i innych telewizyjnych produkcji są o wiele bliższe rzeczywistości, niż mogłoby się wydawać.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy pod adresem warsztaty@bemowskie.pl

dr Łukasz Maurycy Stanaszek – antropolog i archeolog, kustosz dyplomowany i kierownik Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, popularyzator nauki, badacz i odkrywca Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego. Uczestniczył w kilkudziesięciu ekspedycjach archeologicznych i antropologicznych w kraju (np. Weklice, Czersk, Podebłocie, Cichowo, Sobienie Biskupie, Szelków, Równina Dolna) i zagranicą, m.in. w Chorwacji, Białorusi, Rumunii (Transylwania), Litwie, Rosji (Płw. Kolski, Tanais), Ukrainie (Krym, Podkarpacie, Prypeć-Dniepr), Anglii czy Sudanie. Bada szeroko rozumiany obrządek pogrzebowy populacji pradziejowych (głównie Słowian), w tym zagadnienie średniowiecznego wampiryzmu. Obecnie zajmuje się przemianami osadniczymi i kulturowymi w Dolinie Środkowej Wisły oraz związaną z tym reaktywacją Urzecza. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych, w tym dwóch monografii nadwiślańskiego Urzecza. Wykładał antropologię i statystykę na kilku uczelniach (IAUW, UKSW, WUM, AH im. A. Gieysztora w Pułtusku). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.