Grecki reżyser, Yorgos Lanthimos, w swoim pierwszym angielskojęzycznym filmie, tworzy obraz tyleż absurdalnego, co przerażającego społeczeństwa, satyrę na temat obsesji bycia w związkach. Poddaje pod dyskusję uniwersalne przekonanie, że bycie parą jest najwyższą formą szczęścia, tym co odróżnia ludzi od zwierząt.

Dawida poznajemy, gdy przyjeżdża do pewnego hotelu, gdzie ma spędzić 45 dni po to, by znaleźć tam dla siebie parę. W przeciwnym razie spotka go kara, zostanie zamieniony w wybrane przez siebie zwierzę, tytułowego homara. Tak ropoczyna się ta nie tyle bajka, co dystopijna opowieść, która tyleż przeraża, co śmieszy. Lanthimos wprowadza nas w świat, który zdaje nam się bliski, bo możemy go, choć nie bez przerażenia, dość łatwo odszyfrować i jednocześnie bardzo odległy, bo odarty z wszelkiej wieloznaczności i brutalnie agresywny.

David szuka kogoś, kto podobnie jak on sam, byłby krótkowidzem, a na przykład jego kolega John chciałby poznać osobę, która jak on sepleni. Ta sama cecha, choćby wspólny defekt ma zapewnić dopasowanie. Brak głębszego wewnętrznego podobieństwa, zastępuje się upodobnieniem udanym – dosłownym. Ta pozorna harmonia ma stanowić warunek szczęścia.

Naturalistycznie kręcony „The Lobster” pozostawia widza z róznymi pytaniami, a przede wszystkim z tym wypisanym na niepewnym obliczu bohatera w ostatniej scenie filmu : czy miłość jest ślepa?

Dyskusję po filmie poprowadzi Ola Salwa, a gościem będzie psychoterapeutka psychoanalityczna Katarzyna Skrzypek.

28 maj 2017
godzina 18:00
ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ