Ponad rok temu odbyła się seria warsztatów, w których wzięli udział mieszkańcy Bemowa, przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy, pracownicy biblioteki, Bemowskiego Centrum Kultury i Centrum Komunikacji Społecznej. Wspólnie wypracowali model funkcjonowania bemowskiego Miejsca Aktywności Lokalnej, zgodnie z którym ma być to miejsce dostępne bezpłatnie. W jego siedzibie ma znajdować się przestrzeń wspólnej pracy z dużym stołem oraz miejsca przystosowane do warsztatów, spotkań i innych codziennych aktywności. MAL-em zarządzać będzie rada programowa oraz koordynator.

Czym tak naprawdę są Miejsca Aktywności Lokalnej? To miejsca, w których cała przestrzeń oddana jest wyłącznie na aktywność mieszkańców, a głównym celem działania jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. MAL nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć – to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych tworzą na bieżąco plan działania takiego miejsca. W MAL-u mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas. Miejsca Aktywności Lokalnej opierają się na: zasadzie wzajemności (jeśli korzystam z zasobów lub działań MAL, daję mu coś w zamian od siebie – np. sam/a prowadzę zajęcia, pomagam w organizacji miejsca, uzupełniam czasem np. materiały plastyczne czy zapas herbaty); wzajemnym zaufanie (koordynatora do mieszkańców, mieszkańców do koordynatora, mieszkańców do siebie nawzajem); otwartości – MAL ma być otwarty dla wszystkich okolicznych mieszkańców, (nie powinien zostać zawłaszczony przez jedna grupę); tolerancji i poszanowaniu indywidualności każdego mieszkańca.

Bemowskie Centrum Kultury
4 czerwca 2017
14:00

 

Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy rozpoczęło swoją działalność w marcu 2006 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych domów kultury w Warszawie. Oferta Centrum skierowana jest do wszystkich grup społecznych i wiekowych mieszkańców Warszawy. Od 2014 roku dom kultury jest instytucją zmieniającą swój charakter. Jej pracownicy nastawiają się na pracę z lokalną społecznością. W 2015 roku BCK realizuje dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury program Laboratorium Projektów Osiedla Przyjaźń. Współpracuje m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Festiwalem Nowej Muzyki Żydowskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Docs Against Gravity, Fundacją Orange, Festiwalem Warszawa czyta, Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Przy Bemowskim Centrum Kultury działają 3275 kg Orchestra, Radio Jazz.fm czy Teatr Zgoda.