Pomysł był prosty – namówić przyjaciół, sąsiadów i nieznajomych do przekazania swoich prywatnych zdjęć Muranowa. Przyczyną była ciekawość, wścibskość, ale też chęć stworzenia albumu zdjęć całego osiedla. Albumu wyjątkowego, bo powstającego zupełnie oddolnie i z perspektywy zwykłego mieszkańca.

Portal Muranoteka.pl to pierwsze społeczne archiwum zdjęć stworzone na terenie warszawskiego Śródmieścia przez stowarzyszenie Stacja Muranów. Strona koncentruje się na zbieraniu fotografii oraz opowieści dokumentujących historię osiedla. Historię trudną, momentami tragiczną, ale równocześnie niezwykle ciekawą.

Od momentu uruchomienia Muranoteki we wrześniu 2016 roku na portal przekazano ponad 500 fotografii. Najstarsze z nich pochodzą z połowy XIX wieku, najnowsze mają zaledwie kilka dni.

  • – - -
    Partnerzy: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Fundacja Archeologia Fotografiil, Jaś & Małgosia, Jeden Muranów, Muzeum Warszawy, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Okno na Warszawę, państwomiasto, Spółdzielnia Socjalna WOLA, Żydowski Instytut Historyczny.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, RDC, Miesięcznik Stolica.

  • – - -
    Projekt „Muranoteka” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Sponsorem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów jest Metro Warszawskie. Lokal na kulturę przy ul. Andersa 13 jest wynajmowany na preferencyjnych warunkach dzięki wsparciu Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.