Piotr Gonzaga Myszkowski

Kraina pomarańczy

Galeria Rabbithole art room

wernisaż wystawy 18 lutego

 

Galeria Rabbithole art room i Piotr Gonzaga Myszkowski zapraszają na wernisaż wystawy "Kraina pomarańczy". Czym jest owa kraina? Na to pytanie odpowiada młody pisarz żydowskiego pochodzenia - Aleksander Rozanfeld:
"Kiedy wszystko w co wierzysz, co jest dla Ciebie ważne, zostaje poddane pod wątpliwość - czujesz się zagubiony. Kiedy wydaje Ci się, że pozostałeś w zawieszeniu, pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a tym co będzie, kiedy wszystko to wzbudza w Tobie strach… Wtedy udaj się do Krainy Pomarańczy - niech spłyną na Ciebie kolory i światło, zachwycą zapachy i świeżość. Poczuj spokój, usłysz na nowo bicie swego serca- posłuchaj śpiewu swojej duszy. Powróć do rajskiego Edenu - póki żyjesz, masz szansę na wszystko."

http://mowianamiescie.pl/wydarzenia/2624-wernisaz-wystawy-piotra-gonzagi-myszkowskiego

 

Bartek Żółw

Sok z żółwia

Mózg Powszechny

Otwarcie wystawy 18 lutego

Bartek Żółw zaprasza na podróż po najciemniejszych zakamarkach żółwiej świadomości. Zgub się z nim w minimalistycznej otchłani obrazów oraz instalacji jakie wypełzły z mojej głowy, lub stwórz własny labirynt pełen krętych, posępnych aleji. Poczuj to co on; poczuj go, albo odkryj coś w sobie. Droga wolna.

http://mowianamiescie.pl/wydarzenia/2825-sok-z-zolwia-wystawa-obrazow-instalacja-autor-bartek-zolw-wstep-wolny

 

Frank Stella

Synagogi dawnej Polski

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

wystawa potrwa od 19 lutego do 19 czerwca

Od 19 lutego do 20 czerwca 2016 roku w Muzeum POLIN zagości wystawa dzieł Franka Stelli, zaliczanego do czołówki artystów XX wieku. Oprócz niezwykłych prac nowojorskiego twórcy poznamy również fascynującą historię ich powstania. Znajdziemy odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nieistniejące już, zniszczone przez nazistów obiekty żydowskiej architektury sakralnej zainspirowały amerykańskiego klasyka współczesnego malarstwa. Na wystawie zobaczymy źródła inspiracji Stelli, a więc przedwojenne zdjęcia i rysunki pomiarowe synagog a także rysunki przygotowawcze i wymiarowe, drewniane monochromatyczne modele reliefów, malowane makiety z tektury, wreszcie wieńczące proces – malowane reliefy wielkoformatowe.

http://mowianamiescie.pl/wydarzenia/2153-frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski

 

 

Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

wystawa potrwa od 19 lutego do 1 maja

Kim są outsiderzy? To osoby działające poza obiegiem sztuki współczesnej – nieposiadające wykształcenia artystycznego, niezwiązane zawodowo z instytucjami, rynkiem i konwencjami „świata sztuki”, a wszystkich ich łączy odrębność i niezależność artystycznych koncepcji. Na wystawie znajdują się bezpośrednie komentarze polityczne i społeczne, dzieła odnoszące się do sytuacji bytowej i egzystencjalnej, a także bardziej intymne głosy, nawiązujące do kwestii tożsamości i miłości. Wątkiem spajającym twórczość wielu artystów jest fakt, że to obraz świata przekazywany przez media jest dla nich głównym punktem odniesienia, wiele jest też prac będących wyrazem fascynacji popkulturą. Pojawiają się również dzieła enigmatyczne, których autorzy tworzą własny kod, by opisać świat.

http://mowianamiescie.pl/wydarzenia/2149-po-co-wojny-sa-na-swiecie

 

Paweł Kowalewski

Te rzeczy dziś

Propaganda

wystawa potrwa od 20 lutego do 2 kwietnia

Propaganda pezentuje wystawę prac Pawła Kowalewskiego powstałych trzydzieści lat temu. Olbrzymie papiery z cytatami z Księgi Psalmów, seria małych gablot z "Sześcioma dowodami na nieistnienie Jezusa Chrystusa" i dodatkowo wyobrażenie Hitlera otwierającego wystawę Entartete Kunst – są “tymi rzeczami”, które w swoim czasie były reakcją na komunistyczną rzeczywistość. Te rzeczy dzisiaj nie zmieniły swojego sensu, przesłania i charakteru. Choć trochę spatynowiały, nadal emanują świeżością.

http://mowianamiescie.pl/wydarzenia/3051-te-rzeczy-dzis-pawel-kowalewski