Pokój dziecięcy to przestrzeń szczególna, którą każdy rodzic chce urządzić tak aby była ładna, kolorowa a jednocześnie bezpieczna i funkcjonalna. Oczywiście każdy ma inne wyobrażenie o tym jak ma wyglądać idealny pokój naszych pociech, jednak ważne jest to aby nie zapomnieć o umiarze. Wszelkiego rodzaju zabawki, maskotki czy książki znajdujące się w pokoju naszego dziecka i tak wprowadzą do niego pewien chaos dlatego ważne jest aby kolorystyka dominująca w wystroju pozwalała na uspokojenie i wyciszenie wnętrza. Jeśli nie zastosujemy tego typu zabiegu może we wnętrzu zapanować chaos aranżacyjny, który na przestrzeni czasu może być męczący dla dziecka. Dlatego przy urządzaniu pokoju dziecięcego warto trzymać się zasady wprowadzania maksymalnie trzech kolorów. Przy urządzaniu pokoju trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie i o tym aby zawsze używać materiałów certyfikowanych oraz takich, które pozwolą na łatwe utrzymanie czystości. Przy aranżacji pokoju można wykorzystać coraz bardziej popularne naklejki winylowe, które można naklejać bezpośrednio na ścianę, lub po prostu nakleić na ścianę tapetę – obecnie produkowane tapety nie mają nic wspólnego z tymi sprzed 20 czy 30 lat, ich jakość i technologia kładzenia zmieniły się do tego stopnia, że każdy jest w stanie poradzić sobie z ich naklejeniem więc nie warto się ich bać, a i wybór wzorów i kolorów niemalże jest nieograniczony.

Zanim jednak przystąpimy do aranżacji przestrzeni musimy ocenić potrzeby naszego dziecka. Jeśli aranżujemy wnętrze dla noworodka czy niemowlęcia trzeba zadbać o to aby pokój znalazł się jak najbliżej sypialni rodziców i o to aby był wygodny również dla nich, ponieważ to my rodzice będziemy na początku użytkować tego pokoju najwięcej karmiąc, przewijając czy układając ubranka naszych pociech. Starszych dzieci warto zapytać o to jakie mają preferencje i dopiero wtedy przystąpić do pracy. We wnętrzach przeznaczonych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym lub dla nastolatków pamiętać trzeba o miejscu do nauki lub np. o dodatkowym miejscu do spania na wypadek przyjmowania gości na noc. Oczywiście o ile wygodne miejsce do spania czy nauki jest bardzo ważne o tyle nie możemy zapomnieć o odpowiedni oświetleniu pokoju. Najlepiej jakby wnętrze przeznaczone dla dziecka było oświetlone przede wszystkim światłem naturalnym. Jednak światło dzienne nie może być jedynym źródłem światła. Pamiętajmy o tym aby pokój dziecka był wyposażony w kilka różnych źródeł światła. Do odrabiania lekcji czy rysowania na pewno potrzebne będzie silniejsze światło natomiast lampka nocna, która będzie służyć np. przy usypianiu dziecka powinna mieć miękkie przytłumione światło. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie lamp sufitowych, które mają możliwość regulacji stopnia naświetlenia, co pozwoli oświetlić akurat te strefy pomieszczenia, które są aktualnie wykorzystywane.

Kolejnym elementem, który jest bardzo ważny w pokoju dziecięcym jest miejsce do przechowywania. Warto spojrzeć na pokój dziecka jak na bryłę trójwymiarową. Należy nie koncentrować się tylko na podłodze a pomyśleć również nad wysokimi szafami, rożnego rodzaju schowkami czy skrzyniami, które na co dzień będą pełniły funkcję np. schodków na łóżko piętrowe. Wszelkiego rodzaju schowki, szafki czy szuflady pomogą w zapanowaniu nad chaosem, jaki może towarzyszyć codziennym zabawom naszych pociech.

Przy planowaniu przestrzeni ciekawym rozwiązaniem jest również podział przestrzeni, a mianowicie rozdzielenie strefy odpoczynku/ relaksu ze strefą dzienną przeznaczoną na nauczę czy zabawę. Taki podział można łatwo uzyskać poprzez pomalowanie ściany na dwa różne kolory lub stawiając wszelkiego rodzaju przepierzania np. w postaci ażurowego regału na książki, który będzie przepuszczał światło.

Jeśli chodzi o to, co powinno znaleźć się na podłodze w pokoju dziecinnym to najważniejsze jest to, żeby było to podłoże bezpieczne, na którym dziecko np. nie poślizgnie się. Najlepiej stosować materiały naturalne jak drewno czy wykładziny o naturalnym składzie. Jeśli nie decydujemy się na wykładzinę na całej przestrzeni a tylko na dywan warto pamiętać o tym, aby podłożyć pod niego odpowiednią matę antypoślizgową to zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Przy wyborze mebli dla dziecka należy zadbać o to aby były one dobrane adekwatnie do wieku naszej pociechy oraz aby w przypadku małych dzieci miały specjalne systemy pozwalające na przymocowanie ich do ściany. Musimy pamiętać o tym, że dzieci szybko rosną więc jeśli chcemy aby meble dłużej służyły naszemu dziecku postarajmy się o wybór takich mebli, które mają uniwersalny kolor oraz proste fronty i będą rosły razem z dzieckiem, wybierzmy np. lóżko, które ma możliwość zmiany swojej długości lub krzesełko i stolik które mają możliwość regulacji.

Wybierając tkaniny, jakie znajdą się w pokoju dziecięcym powinniśmy, tak samo jak przy wyborze podłogi, wybierać materiały naturalne. Dzięki zasłonom, pledowi rzuconemu na łóżko czy poduszkom o różnej fakturze materiału z łatwością uzyskamy wrażenie przytulności. Pamiętajmy jednak aby i tutaj zachować umiar. Nie wprowadzajmy nachalnych kolorów, niech tkaniny nawiązują do tych, które już znajdują się we wnętrzu, dzięki temu zyskamy harmonijna i nie przytłaczającą przestrzeń.

Urządzenie pokoju dziecięcego może być dla rodziców wielką przygodą ale również nie lada wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim podejściu i z określonym planem działania, który puste metry kwadratowe zamieni na wymarzony pokój naszego dziecka, rodzice nie muszą obawiać się ewentualnego remontu. Dla całej rodziny może być to wspaniałe przeżycie jednak musimy pamiętać o jednym – o umiarze. 

 

Tekst: Marta Staszkiewicz