Tadeusz Nyczek i Mikołaj Grabowski stworzyli bogaty scenariusz oparty na "Wyzwoleniu" i "Legionie Stanisława" Stanisława Wyspiańskiego, "Opisie obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowicza, "Pamiątkach Soplicy" Henryka Rzewuskiego, utworach Witolda Gombrowicza: "Dziennikach", "Ferdydurke", "Operetce", "Ślubie" oraz "Mimice" – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

Spektakl stawia ważne pytania dotyczące każdego, kto uważa się za Polaka, a robi to zmyślnie interpretując klasyczne teksty, przemawiając ustami klasyków. Podczas próby dla mediów uwagę zwrócił doskonale dopracowany ruch sceniczny, wspaniale zgrany z tekstem, jednak mu nieposłuszny. Stroje z epoki dodają odważnego dla nowoczesnej produkcji uroku. Mikołaj Grabowski przyznaje, że tytułowe miny są gombrowiczowską „gębą” - ten zaś zapożyczył terminologię ze wspomnianej wcześniej „Mimiki”. 

„Smutek twarzy okazuje się przez spokojność onej, przez zwieszoną głowę i oczy spuszczonymi do połowy powiekami zakryte, co daje poznać, że dusza rozmyślająca nie chce się z innymi w owej chwili trudnić przedmiotami, usta zamknięte wolny oddech okażą.” (fragment wykorzystany w przedstawieniu).

To już kolejny ważny spektakl posiłkujący się tekstami zakorzenionymi w zbiorowej świadomości po to, by obnażyć aktualne problemy Polskości. Czy potrzebne są niedzisiejsze oczy, czy uznany autorytet? Jest to też rzadki pokaz wieloosobowej, barwnej obsady - na scenie zawitają takie nazwiska, jak Krystian Modzelewski czy Jan Peszek.

Dziesiątego lutego, o godz. 17:00 na Foyer Sceny Kamerlanej im. Sławomira Mrożka odbędzie się towarzyszące premierze forum dyskusyjne „Miny i gęby, czyli rozmowy o Polakach”.

Udział wezmą Jerzy Bralczyk i Jerzy Sosnowski, dyskusję zaś poprowadzi Janusz Majcherek, zapraszamy do udziału - wstęp wolny.

http://www.teatrpolski.waw.pl

 

OBSADA:

Wyspiański: Maksymilian Rogacki

Muza: Joanna Halinowska

Konrad: Krystian Modzelewski

Starzec: Jerzy Schejbal

Kaznodzieja: Ewa Makomaska

Samotnik: Natalia Sikora

Prymas: Antoni Ostrouch

Mówca: Marta Alaborska

Wróżka: Eliza Borowska

Bogusławski: Jan Peszek

Aktor: Paweł Krucz

Aktorka: Anna Cieślak

Szlachcic I: Piotr Cyrwus

Szlachcic II: Wojciech Czerwiński

Szlachcic III: Tomasz Błasiak

Szlachcianka I: Maja Barełkowska

Szlachcianka II: Izabella Bukowska-Chądzyńska

Gombrowicz: Grzegorz Mielczarek