Wystawa prezentuje zdjęcia Afrykanów w Polsce, które ukazywały się w prasie codziennej począwszy od V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 roku, przez wydarzenia z 1960 roku czyli tzw. „roku Afryki”, a na studenckich zdjęciach z lat 80. kończąc. To pierwsza wystawa, która skupia się na sposobie przedstawiania i opisywania Afrykanów mieszkających lub przebywających w naszym kraju.

Zdjęcia prasowe, wycinki z gazet, fotografie z prywatnych archiwów Afrykanów (w tym Mamadou Dioufa) oraz fragmenty kroniki ze studium języka polskiego dla cudzoziemców w Łodzi (tzw. „Wieża Babel”) nie tylko pokazują, jaki był ich wizerunek, ale również – w jaki sposób kreowały go ówczesna władza i prasa. 

 

Zobacz także MOMU'sic Maker's – więcej niż koncert


Dlaczego PRL chciał uchodzić za dobre miejsce do życia dla Afrykanów, którzy zdecydowali się przyjechać nad Wisłę, aby studiować, pracować, rozwijać swoją karierę? O tym przekonacie się na naszej nowej wystawie.

Wernisaż i koncert rozpocznie się 21 kwietnia godzinie 18:00.

Oficjalne otwarcie wystawy oraz spotkanie z Mamadou Dioufem i Janem Morkiem, które poprowadzi kurator wystawy, Bartosz Nowicki. Wieczór zakończy się koncertem Mamadou Dioufa.

Na niedzielę z wystawą zapraszamy 22 kwietnia.

Program:
12:30 Oprowadzanie kuratorskie
13:30 - 16:00 Rodzinne warsztaty bębniarskie
16:30 Spotkanie z Martą Przybyło-Ibadullajev o sposobach funkcjonowania fotografii reportażowej w „Miesięczniku Polskim” (edycja miesięcznika „Polska” dystrybuowana w krajach Azji i Afryki) w latach 50. i 60. XX wieku.

Kurator: Bartosz Nowicki
Partner: Uniwersytet Ulster w Belfaście

Miejsce: Warszawa Dom Spotkań z Historią

Wstęp wolny.