Prace nad instalacją zaczęły się już jakiś czas temu, a od początku minionego weekendu można było brać aktywny udział w wykańczaniu koncepcji. Jest tu grządka w formie wału permakulturowego, studnia, skrzynia z narzędziami i sadzonki. Teraz każdy może przyjść i podlać roślinki, wyplenić chwasty czy zwyczajnie pobyć.

Zobacz też: Nowy ogródek w restauracji Banjaluka

Poza faktem bycia osiedlową szklarnią, konstrukcja pełni również funkcję instalacji artystycznej – ma prowokować spotkania, rozmowy, wspólne działanie. Póki co, ludzie podchodzą nieśmiało, przyglądają się, wchodzą do środka, robią zdjęcia. Jednak już przy pierwszej naszej wizycie po skończeniu prac przygotowawczych widzieliśmy panią biegającą pod kopułą z konewką – chwała jej za to, na dworze było około 30-stu stopni Celsjusza, a słońce niemiłosiernie wgryzało się na rabatki przez oszklone ściany. 

 

Zdjęcie pochodzą z fanpage: Park Rzeźby na Bródnie / Bródno Sculpture Park
 

Za koncepcję odpowiedzialny jest oczywiście Paweł Althamer – rozpoznawalny na świecie rzeźbiarz, performer, działacz społeczny, ściśle związany z Bródnem. Prowadzi pracownię ceramiczną dla chorych na stwardnienie rozsiane w Państwowym Ognisku Artystycznym Nowolipki, grupa ta często włącza się w budowanie elementów Parku Rzeźby (m.in. „Fontanna w postaci Sylwii”). Eksperymentuje z różnymi materiałami. Kojarzony z performancem „BRÓDNO 2000” i projektem, o którym ostatnio było głośno, pt.: „Lech Kaczyński w pniu brzozy”.

 

Zarówno za projektem „Szklarnia”, jak i całą koncepcją Parku Rzeźby na Bródnie stoi również Urząd Miasta Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

 

10-ta edycja Parku Rzeźby odbędzie się w ostatnim tygodniu czerwca, wiemy już, że będzie się znacznie różniła od minionych. 

 

Więcej info niebawem!