Podróżując warto czasem zboczyć z trasy na porządny łyk sztuki i kultury. Kiedy znajdziesz na to czas, jak nie w trakcie urlopu?

 

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja
Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa

W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził swoje 70-te urodziny. Wystawa w Łódzkim CMW prezentuje prywatną kolekcję kolekcjonera, pasjonaty i eksperta historii mody. Składa się z dwóch części – pierwsza poświęcona jest najważniejszym kreacjom projektanta, w tym nakryciom głowy, biżuterii i dodatkom. Druga, osadzona w głębszym kontekście. Zobaczymy tu najbardziej wpływowe tendencje powojennego krawiectwa na przykładach strojów od T. Muglera, YSL, Chanel czy Givenchy. 

26.04-26.08

 

 

FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną
Warszawa, Apartamentowiec Cosmopolitan, High Level

Wernisaż wystawy odbył się w 60-tą rocznicę powstania przełomowej instalacji Fangora, pt.: „Studium przestrzeni”. Nieprzypadkowo zbiega się w czasie z premierą pierwszego albumu w całości poświęconemu artyście. Tych prac nie zobaczycie w muzeach, kolekcja pochodzi z prywatnego Jankilevitsch Collection. Tadeusz Fangor jest znany głównie ze swoich prac w nurtach op-art i minimal art, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie.

26.05-1.07

 

Zobacz też: Znamy już wszystkich artystów Męskiego Grania 2018

 

Perspektywa wieku dojrzewania
Muzeum Śląskie, Katowice

Jedna z najciekawszych wystaw tego zestawienia. Wyeksponowano tu prace trzech artystów pokolenia „dotkniętych wojną” – Andrzeja Wajdy (film), Andrzeja Wróblewskiego (malarstwo) i Aliny Szapocznikow (rzeźba). Twórczość każdego z nich naznaczona jest piętnem okrucieństwa, przesycona bólem i negatywnymi doświadczeniami oraz pewnego rodzaju lękiem, niepokojem. Jest to pierwsza wystawa konfrontująca ze sobą całą trójkę. Jako uzupełnienie pojawią się projekcje filmowe o życiu i twórczości artystów, oraz publikacja – katalog.

23.06-30.09

 

 

Moc natury – Henry Moore w Polsce
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wieś położona w okolicy Radomia – być może nie brzmi zachęcająco, ale ta wystawa zapowiada się nad wyraz interesująco. Centrum Rzeźby Polskiej, dzięki współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a z Perry Green w Wielkiej Brytanii zdobi swoje trawniki i wnętrza pracami jednej z najważniejszych postaci światowej sztuki. Abstrakcja organiczna w tematyce figuratywnej – tak określa się jego twórczość. Pracom artysty będą towarzyszyły projekcje, fotografie i dzieła polskich rzeźbiarzy.

21.4-9.09

 

 

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989
Muzeum Narodowe w Krakowie

Czy są tu jacyś fanatycy polskiego wzornictwa przemysłowego? Pewnie, że są. Eksperymenty z materiałem, technologią, estetyką. Twórczość kontra kapitalistyczne realia, postmodernistyczne prądy i chęć odnalezienia się na światowym rynku. W końcu – poszukiwanie odrębności, narodowej tożsamości, chęć dotarcia do mas, odwołanie do ludowości. Znajdziecie tu również projekty i realizacje najmłodszego pokolenia. Obecność obowiązkowa!

6.04-19.08

 

 

To gdzie jedziemy?

 

 

Zdjęcie w tle pochodzi z fanpage`a Muzeum Narodowe w Krakowie
Reszta fotografii pochodzi z fanpage`y i oficjalnych wydarzeń opisywanych muzeów i konkretnych wystaw