Deszczowa jesień i zimowe mrozy są szczególnym zagrożeniem dla osób bezdomnych. Po całym mieście rozsiane są punkty, do których mogą udać się ludzie dotknięci kryzysem. Wszyscy dobrze wiemy, jak reagują pasażerowie na obecność takiej osoby w środkach transportu publicznego, jednak warto uświadomić sobie, że Ci ludzie też potrzebują jakoś przemieszczać się po mieście – szczególnie w nie sprzyjających warunkach pogodowych. Zarząd Transportu Miejskiego wdrożył więc rozwiązanie, które ma za zadanie pomóc potrzebującym, przy okazji zwiększając komfort przejazdów mieszkańców miasta.

Zobacz też: Open`er ogłasza pierwszych artystów 

Mobilny Punkt Poradnictwa – tak brzmi rozwinięcie skrótu MPP, który możecie dostrzec na wyświetlaczach autobusów Solaris Urbino 15 (nr. 8725 i 8760) przemieszczających się po mieście. W ich wnętrzu nie uświadczycie kasowników, za to siedzenia pokryte specjalnym, łatwiejszym w zachowaniu czystości materiałem zwanym dermą (rodzaj skaju).

        

Codziennie linia MPP wykonuje 5 kursów trwających od 80 do 90 minut. Co dwie godziny, od 7:00 (pierwszy kurs) do 19:00 (ostatni kurs) pojazdy startują z przystanku Metro Stadion Narodowy, by okrążyć miasto i z powrotem wrócić na pętlę. Szczegółowe rozkłady jazdy znajdują się na przystankach autobusów, na których zatrzymuje się linia MPP, a są to kolejno: Metro Stadion Narodowy; Dworzec Wschodni (Kijowska); Dworzec Wileński; Rondo Starzyńskiego; Muranowska; Stawki; Wola-Ratusz; Sowińskiego; Cm. Wolski; PKP Kasprzaka; Dw. Zachodni; Raszyńska; Pl. Zawiszy; Dw. Centralny; Centrum; Krucza; Muzeum Narodowe; Rondo Waszyngtona; Al. Zieleniecka; Metro Stadion Narodowy.

        

Autobusy linii MPP to jednak nie tylko możliwość komfortowego, bezpłatnego przejazdu. To również miejsce, gdzie osoby bezdomne mogą się ogrzać czy napić czegoś ciepłego. Podczas każdego kursu towarzyszyć im będą streetworkerzy ze Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej oraz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, którzy mają zachęcać do korzystania z Mobilnych Punktów Poradnictwa oraz informować o rodzajach i formach świadczonej pomocy w poszczególnych punktach.

        

Akcja ma potrwać do kwietnia przyszłego roku. Podziwiamy inicjatywę i zachęcamy również do pomocy na własną rękę. Nie polecamy dzielić się z osobami bezdomnymi pieniędzmi (to często pogłębia nałogi, z którymi się zmagają). Możecie za to informować o najbliższym przystanku MPP lub punkcie pomocy, obdarować ciepłymi ubraniami, które już się Wam nie przydadzą (np. kiedy mijacie takie osoby codziennie w drodze do pracy, przed kolejna zmianą zróbcie porządek w szafie) lub kupić ciepły posiłek. W niektórych restauracjach czy kawiarniach istnieje możliwość zawieszenia posiłku – kupujecie wybraną pozycję z menu, a paragon zostaje u obsługi i czeka, aż skorzysta z niego osoba potrzebująca. Poza tym w wielu urzędach dzielnicy działa akcja związana z darami w formie odzieży – jeśli zobaczycie przed pobliskim ratuszem wieszak, oznacza to, że możecie tam przynieść ciepłe okrycia wierzchnie czy buty, którym ktoś na pewno da drugie życie.

Do dzieła <3

 

ZDJĘCIA POCHODZĄ ZE STRONY WWW.NOWYMARKETING.PL