W filmie danie Ramen Teh jest owocem mariażu Bak Kut Teh i słynnej zupy Ramen, dwóch dań symbolizujących pierwsze Singapur, a drugie – Japonię. Teraz widzowie, którzy wybierają się do Singapuru, będą mieli możliwość sprawdzić, jak Ramen Teh naprawdę smakuje. Od lutego 2018 potrawa jest dostępna w sieci restauracji Ramen Keisuke.
Twórcy filmu zaprosili do współpracy słynnego kucharza Keisuke Takedę, założyciela największej singapurskiej sieci zup Ramen - Ramen Keisuke. Na potrzeby filmu opracował on własną wersję obu przysmaków kuchni japońskiej, singapurskiej, chińskiej oraz malajskiej. Kiedy reżyser Eric Khoo skosztował dania, powiedział że to połączenie jego dwóch ulubionych potraw z dzieciństwa.
Zupa Ramen jest potrawą mającą swoje korzenie w Chinach, która została pod koniec XIX wieku przywieziona do Japonii przez chińskich kupców. Do lat pięćdziesiątych Ramen nazywał się Shina Soba (dosłownie "Chińska Soba"), ale dziś częściej spotykana jest nazwa Chūka Soba (również „Chińska Soba”) lub po prostu Ramen. W jej skład wchodzi chiński pszenny makaron podawany w wywarze mięsnym lub rybnym, często doprawiany jest sosem sojowym lub miso, do którego wrzuca się mnóstwo dodatków, które tworzą smak potrawy. W zupie musi się znaleźć krojona wieprzowina, suszone algi, cebulka dymka oraz koniecznie jajko na ugotowana na półtwardo. Prawie każdy region w Japonii ma własną odmianę zupy Ramen.
Bak Kut Teh
Druga najpopularniejsza zupa w Singapurze. Jej nazwa wywodzi się od wywaru z wieprzowych żeberek, na którym jest robiona. Istnieją dwie odmiany – wersja Teochew, którą zwykle przygotowuje się przez wiele godzin gotując na wolnym ogniu wieprzowe żeberka z dużą ilością papryki i czosnku oraz wersja Hokkien, w której znajdziemy mieszankę wonnych ziół i przypraw takich jak czosnek, goździki, cynamon, anyż gwiazdkowy, koper włoski i kolendra. W Singapurze bardziej znana jest wersja Bak Kut Teh z Teochew. Została upowszechniona przez chińskich imigrantów, którzy przyjechali za pracą i którzy od tego treściwego, choć skromnego posiłku rozpoczynali dzień.
MOŻESZ TEŻ SAM W DOMU UGOTOWAĆ SWOJĄ ZUPĘ
PRZEPIS NA BAK KUT TEH SZEFA KUCHNI WILLIAMA SOHA
Składniki
1.2kg żeberek wieprzowych
150g cukru
30g cukru typu rock sugar
20g świeżego imbiru, obranego i pokrojonego w grube plastry
4 gwiazdki anyżu i 2 goździki
3 laski cynamonu
1 łyżka ziaren białego pieprzu i 1 łyżka ciemnego sosu sojowego
20 ml jasnego sosu sojowego
Sól i mielony biały pieprz do smaku
2 czerwone papryczki chilli, pokrojone i zmieszane z sosem sojowym
Przygotowanie
1. Żeberka zanurzyć w garnku z wrzątkiem na około 3 minuty. Dobrze osuszyć, następnie opłukać pod bieżącą wodą
2. Opłukaną wieprzowinę włożyć do garnka i zalać odpowiednią ilością wody.
3. Dodać wszystkie pozostałe składniki (poza solą i mielonym pieprzem oraz sosem sojowym wymieszanym z papryczkami chilli), podgrzać do pojawienia się dużych bąbli na powierzchni, utrzymać w takiej temperaturze przez około 15 minut.
4. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez około godzinę. Przyprawić do smaku solą i mielonym białym pieprzem.
5. Rozlać Bak Kut Teh chochlą do glinianych miseczek i podawać z sosem sojowym z czerwonymi papryczkami.
Porcja dla 4 osób.
RADY SZEFA KUCHNI
Opłukanie sparzonych żeberek pod bieżącą wodą pomaga usunąć szumowiny i krew ze szpiku kostnego i jest ważnym krokiem w uzyskaniu czystego smaku.
Należy często próbować gotującej się zupy pilnując by nie zrobiła się za słona lub za mało słona w trakcie.
Zapraszamy do kin!
fot. banter snaps / Unsplash.com