W nadchodzącym sezonie Targ Śniadaniowy dołącza do projektów proekologicznych zaangażowanych w eliminacje plastiku.
Od lat na targu funkcjonowały papierowe torby, niemniej po zeszłorocznym wprowadzeniu ograniczeń wyzwaniem tego sezonu będzie całkowita eliminacja plastikowych naczyń jednorazowych, oraz maksymalne ograniczenie opakowań i toreb plastikowych na zakupy.
Program:
Zarząd Zieleni Warszawskiej Zieleń Warszawska
10:00-12:00 – Warsztat kompostowanie w teorii – spotkanie w postaci prelekcji
Julia Wizowska – autorka bloga NaNowoSmieci
Na blogu pisze o ekologii, rozwiewa mity na temat recyclingu, uczy prawidłowej segregacji odpadów, publikuje przepisy na upcyklingowe przeróbki, pokazuje jak starym i nadającym się już do wyrzucenia rzeczom dać drugie życie. Działa też poza blogiem. Współtworzy w Warszawie pracownię Cztery Razy Trzy, w której organizuje swoje warsztaty.
Podczas warsztatu Julia podzieli się swoją wiedzą na temat przetwarzania kuchennych odpadków w warunkach domowych, opowie o rodzajach kompostowania, o przepisach dotyczących domowych kompostowników, podpowie od czego zacząć kompostowanie, jak wykonać własny domowy kompostownik i w jaki sposób o niego dbać, co wyrzucać, a czego nie.
Na warsztacie przełamiemy mity o przykrym zapachu kompostu. Uczestnicy zobaczą produkty końcowe kompostowania – kompost i biohumus. Każdy będzie miał możliwość zajrzeć do kompostownika, dotknąć kompostu, powąchać biohumus i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Miasto Stołeczne Warszawa
12:00-13:30 – Warsztat z niemarnowania żywności.
Gotuje Sylwia Walendowska Majcher i Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Michał Andrzej Olszewski
Sylwia Majcher – dziennikarka, blogerka, autorka bestsellerowej książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku”. Absolwentka dyplomowanych studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Uczestniczka międzynarodowych szkoleń kulinarnych.
Trenerka i szkoleniowiec. Prowadzi warsztaty, wykłady i konferencje kulinarne poświęcone zero waste i sezonowemu gotowaniu dla dzieci i dorosłych.
Autorka reportaży i wywiadów kulinarnych. Regularnie komentuje kwestie związane z ekologią, jedzeniem i nurtem zero waste w ogólnopolskich mediach.
42 procent Polaków przyznaje się do tego, że zdarza im się wyrzucać żywność, a aż 35 procent robi to kilka razy w miesiącu. Produkty, które wyrzucamy najczęściej to pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Rocznie Polacy marnują 235 kg na osobę, co sytuuje Polskę na piątym miejscu krajów Unii Europejskiej marnujących najwięcej żywności.
Oczywiście, najważniejsze jest odpowiedzialne myślenie o zakupach – wybieranie tylko tego, co jest naprawdę potrzebne i w rozsądnych ilościach. Na warsztacie pokażemy jak z produktów, które często zostają, zrobić proste i smaczne dania, ratując przy tym to, co mogło trafić do kosza.
Menu warsztatowe:
• Carpaccio z kalarepy z owocami
• Smażone na maśle rzodkiewki z miodem – sposób na reanimację pomarszczonych warzyw
• Karmelizowane marchewki z okruchami chleba
• Krem pomidorowy zagęszczany chlebem – pieczywo jest najczęściej wyrzucanym składnikiem w Polsce, pomidorowa najchętniej wybieraną zupą przez Polaków
• Pesto z liści i natki, ziołowe i pomidorowe – wykorzystujemy liście rzodkiewek i natkę marchewk
MPWiK10:00-17:00
Stoisko promocyjne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie #warszawskakranówka.
• Poczęstunek warszawską kranówką (z dodatkami smakowymi);
• Quizy, kolorowanki i wykreślanki dla dzieci;
• Materiały edukacyjne;
• Gadżety dla dzieci;
• Budowanie wieży z kubeczków ekologicznych;
• Beczkowóz;
• Strefa relaksu
Zarząd Zieleni Warszawskiej Zieleń Warszawska
12.30 - 15.30 warsztaty „Zielone okna”
W programie warsztatów: warsztat rozpocznie się sadzeniem w glinianych doniczkach sadzonek ziół jakich jak bazylia, oregano czy lucerna. Nauczymy się sadzenia, przesadzania ziół, odpowiedniego zrywania ziół tak, aby nie przeszkadzać w ich wzroście oraz ich pielęgnacji. Na warsztacie poznamy znaczenie i działanie ziół w każdej kuchni – jakie zioła ożywiają potrawy, jak je używać i z czym łączyć tak, aby wzmocnić smak potraw. W trakcie warsztatu będzie można stworzyć własne wieszaki makramowe na doniczki z ziołami.
Bardzo prostym sposobem każdy może zrealizować taki wieszak z kawałka sznurka i zabrać go po warsztacie do domu wraz ze swoją doniczką i ziołami przez siebie zasadzonymi.
W trakcie lata poszerzą program o weekendy tematyczne, w czasie których przez cały dzień odbywają się dodatkowe animacje związane z wybranym regionem/ krajem. Do współtworzenia programu takiego weekendu zaproszą wspólnie instytucje, wystawców i artystów związanych z daną kulturą.
Wraz z Ambasadami i licznymi instytucjami z wielu krajów świata do tej pory udało im się przeprowadzić szereg fantastycznych weekendów tematycznych, które jednocześnie promowały dany kraj, jego produkty i kulturę, ale przede wszystkim stanowiły niestandardowe zaproszenie do odwiedzenia targu.
W tym roku wraz z grupą licznych partnerów i placówkami dyplomatycznymi zaplanowali weekendy tematyczne związane z Meksykiem, Brazylią, Indiami, Japonią, Chile a także Święto Polskiej Borówki i piknik ekologiczny.
Targ Śniadaniowy w tym roku pojawi się również przy okazji wydarzeń okolicznościowych takich jak choćby Święto Saskiej Kępy, organizując specjalne strefy targowe i gastronomiczne podczas imprezy. W planach targu na nadchodzący sezon znalazły się także Potańcówki, degustacje i warsztaty winiarskie.
Zupełną nowością będzie realizacja projektu Vintage Sunday, który pojawi się jako cykliczne uzupełnienie oferty weekendowych spotkań. Planowane lokalizacje tegorocznych działań to Żoliborz, Mokotów, Powiśle i Białołęka.
W przygotowaniach mają jeszcze coś ekstra, ale na razie niech to pozostanie tajemnicą ;)