Słynna polska pisarka Olga Tokarczuk została Laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019 za rok 2018. To niesamowite wyróżnienie dla polskiej literatury oraz ogromna radość. 

Szwedzka Akademia w tym roku przyznała dwie literackie Nagrody Nobla za zeszły rok oraz za tegoroczny. Za rok 2018 laureatką nagrody została Olga Tokarczuk natomiast za bieżący rok nagrodę otrzymał Peter Handke. Olga Tokarczuk jest autorką m.in. takich powieści jak: „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, czy też „ Prowadź swój pług przez kości umarłych”. 

Olga Tokarczuk podzieliła się swoją radością za pośrednictwem social mediów oraz podziękowała za wszystkie płynące do niej gratulacje tutaj.

Laureaci Nagrody Nobla otrzymują 9 mln szwedzkich koron, czyli ok. 3,5 mln złotych, dyplom oraz złoty medal. Bardzo się cieszymy, że w tym roku nagroda powędrowała do polskiej autorki książek.

 

Z tej okazji przypominamy trzy książki Olgi Tokarczuk, które zrobiły na nas największe wrażenie:

„Bieguni”

Jeśli nie mieliście okazji czytać żadnej z książek Olgi Tokarczuk to bez wątpienia powinniście zacząć swoją przygodę z jej literaturą od pozycji „Bieguni”. Powieść opowiada o tytułowych biegunach, czyli prawosławnej sekcie, która wierzyła, że można uciec przed złem i diabłem poprzez ciągłe przemieszczanie się i unikanie gromadzenia przedmiotów. Książka łączy w sobie wiele historii opowiada o różnych ludziach, których łączy jedno- podróż. 

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Powieść została zekranizowana przez Agnieszkę Holland w filmie „Pokot”. Akcja dzieje się w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie wraz ze swoimi psami mieszka Janina Duszejko. Przez spokojną okolicę niespodziewanie przechodzi fala morderstw , a ofiarami padają miejscowi myśliwi. Duszejko ma podejrzenie, że to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców.  

„Opowiadania bizarne”

Dziesięć opowiadań, a każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Książka „Opowiadania bizarne” ma zmienny rytm, dzięki czemu czytelnik przez cały czas jest w napięciu i nie spodziewa się, co wydarzy się na następnej stronie. Bizarne, czyli dziwne, śmieszne zmienne, ale też niezwykłe i właśnie takie są książki Olgi Tokarczuk.