Rozpoczniemy i zakończymy Festiwal przy dźwiękach muzyki. Na scenie wystąpią nietuzinkowi artyści, lubiący bawić się formą, eksperymentować oraz zaskakiwać widza oryginalnym podejściem do muzyki. Doskonale wkomponowują się w ideę Festiwalu, w którym forma stanowi punkt wyjścia do wielorakiej interpretacji.

9 października, o godz. 19.00, na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu odbędą się dwa koncerty.

Wystąpi Zdzisław Piernik, wybitny tubista-wirtuoz i interpretator muzyki współczesnej. W duecie HATI, występując razem z Rafałem Iwańskim, bazują w swojej improwizacji na brzmieniach instrumentów akustycznych, zwłaszcza etnicznych z różnych stron świata oraz instrumentach preparowanych i obiektach z odzysku. To wyborna uczta dla tych, którzy chcą odkrywać muzykę na nowo, raczyć się niecodziennymi i nieoczywistymi dźwiękami.

Obok niego na scenie, tego samego wieczoru, będzie wybrzmiewać muzyka Jerzego Mączyńskiego oraz jego grupy  „Jerry & The Pelikan System”. Pierwszy album tego kolektywu ukazał się w kultowej serii wydawniczej „Polish Jazz”. Muzycy z okazji XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przygotowali premierową kompozycję COSMOS.  Będzie to niecodzienne zestawienie osób, instrumentów i energii. A na finał,

17 października o godz. 20.00, na Scenie Kameralnej, wystąpi Triple Fish. Improwizowany koncert zatytułowany „KOSMOS CHAOS” inspirowany jest oczywiście twórczością Witolda Gombrowicza.

Niezwykła formą jest międzypokoleniowy Teatr „Resura” z Radomia, w którym występują dorośli amatorzy.

12 października, na Scenie Kotłowni, przedstawi on spektakl „Pokój Jakuba”, będący próbą przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą”  Brunona Shulza. Autorem scenariusza i reżyserem jest Robert Stępniewski.

Na wystawie plakatów Grombrowiczowskich zaprezentowane zostaną prace finalistów i laureatów konkursu ogłoszonego przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, we współpracy z Wydziałem Kultury w Radomiu, Muzeum Gombrowicza we Wsoli oraz warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jego zwycięzcą został Michał Batory – polsko-francuski artysta, tworzący plakaty dla największych sal koncertowych i teatrów, dla największych festiwali we Francji, w Polsce i w wielu innych krajach.

Na drugą część wystawy składają się prace finalistów i laureatów konkursu „Gombrowicz półwieczny”, zorganizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli przy współudziale Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pretekstem ogłoszenia konkursu była pięćdziesiąta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza.

Zapraszamy także do studia festiwalowego, w ramach którego odbywać się będą codzienne, pospektaklowe spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski - poeta i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz i scenarzysta, obecnie pracujący w Muzeum Witolda Gombrowicza, o. Muzeum Literatury w Warszawie.

Zachęcamy także do codziennej lektury gazety „Festiwalowej”, przygotowywanej przez uczniów radomskich szkół, którzy biorą udział w warsztatach dziennikarskich. Opiekę nad redakcją sprawuje pomysłodawca „Festiwalowej” Jarosław Basaj.