Elektrownia Powiśle zachęca nie tylko wyjątkową architekturą, unikatowymi sklepami czy restauracjami z kuchnią z całego świata, ale również nieprzeciętnym podejściem do sztuki. Już od grudnia na odwiedzających czeka tutaj przestrzeń poświęcona sztuce użytkowej połączona ze sprzedażą wybranych dzieł autorstwa Piotra Płoskiego „Majstersztyki” oraz sklep Pop-Up Art inspirowany wystawą "Cut&Paste. Polski Szablon 2020", w którym będzie można nabyć prace, w tym printy i grafiki artystów związanych ze street artem.

Przestrzeń poświęcona sztuce użytkowej „Majstersztyki” to autorska kolekcja vintage Piotra Płoskiego - kolekcjonera wzornictwa vintage, projektanta oraz właściciela interdyscyplinarnego studia „smallna”, w którym realizuje projekty wnętrz, domów, wehikułów, instalacji świetlnych. W swoich projektach wykorzystuje unikatowe okazy kolekcjonerskie, poszukiwane i cenione przez miłośników wzornictwa przemysłowego na całym świecie. Motywacją do zaprezentowania kolekcji „Majstersztyki” był zmieniający się niepewny świat, w którym wszyscy przeformatowują swoje myślenie oraz stawiają na rzeczy jakościowe i ponadczasowe. 

Odwiedzający będą mogli zarówno dowiedzieć się więcej o polskim i światowym wzornictwie, zainspirować się, jak i wykorzystać propozycje Płoskiego we wnętrzach własnych domów nabywając je w przestrzeni „Majstersztyki”. Tematem przewodnim przestrzeni jest fenomen fotela. Dlaczego? Piotr Płoski uważa, że to papierek lakmusowy projektowego talentu; obiekt-wyzwanie, w którym trzeba pogodzić funkcję i formę. Na ekspozycji znalazło się ich kilkadziesiąt - od 100-letniego fotela dentystycznego, przez sztandarowe projekty kolejnych dekad po - przyszłą ikonę jak uważa kurator - Moroso Fjord Chair Patricii Urquioli z lat 90-tych. Całość ekspozycji uzupełniają genialne lampy m.in. Ingo Mauera czy Mario Botty, stoliki kawowe m.in. Paolo Pivy, obrazy Tomka Barana oraz materiały edukacyjne (katalogi, miniatury).

- Moją największą ambicją jest pokazanie publiczności nurtów, które krążyły i w polskim i światowym wzornictwie oraz tego, że były to dwa zasilające się, przenikające obiegi, nie światy równoległe, odcięte raz na zawsze żelazną kurtyną Piotr Płoski, kurator przestrzeni „Majstersztyki” w Elektrowni Powiśle.

Przestrzeń poświęcona sztuce użytkowej „Majstersztyki” dostępna będzie na 2 piętrze w zabytkowym budynku Elektrowni Powiśle przy ul. Dobrej 42 od 11 grudnia do 31 stycznia, w godz. 16:00 – 20:00. Więcej informacji można znaleźć na Instagramie: smallna_vintage_gallery.

Pop-Up Art Store „Cut&Paste" to nawiązanie do tegorocznej wystawy "Cut&Paste. Polski Szablon 2020". W artystycznej przestrzeni będzie można nabyć prace, w tym printy i grafiki artystów związanych mniej lub bardziej ze street artem. Miejsce powstało we współpracy z Pracownią N22 oraz Kwiaciarnią Grafiki.

- Nielegalne graffiti szablonowe to małe, zwykle jednokolorowe, pozornie nieatrakcyjne obrazki, warto ich jednak szukać, warto obserwować, bo to prawdziwe perełki ulicznej sztukimówi SC Szyman, grafik i plakacista, twórca warszawskiej pracowni N22 i kurator „Cut&Paste. Polski Szablon 2020”.

Pop-Up Art Store w Elektrowni Powiśle będzie otwarty codziennie w godz. 16-20 (od poniedziałku do piątku) oraz w godz. 12-20 (sobota i niedziela) do 23 grudnia 2020 r.