Ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego kierowcy

Obowiązek wykupienia OC dla samochodu spoczywa na jego formalnym właścicielu, a wynika wprost z ustawy. Zgodnie z jej treścią, co do zasady każde auto znajdujące się w Polsce musi być objęte polisą od odpowiedzialności cywilnej, którąnależy przedłużać co roku. Właściciel samochodu powinien pilnować terminów jej wygaśnięcia, ponieważ nawet jeden dzień bez ważnego OC może się skończyć nałożeniem wysokiej kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z kolei w przypadku braku polisy dłużej niż przez 14 dni kara może wynosić ponad 5000 zł!

Konieczność płacenia za OC regularnie co roku jest dla wielu kierowców sporym i wcale niechcianym wydatkiem. Na szczęście można go zminimalizować, stosując się do porad zawartych w artykule https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/
 

Jednak gdy trzeba wyciągnąć z portfela kwotę co najmniej kilkuset, a często nawet ponad 1000 zł, trudno o zadowolenie. Jednocześnie nie można zapominać, że w zamian kierowca otrzymuje polisę, która chroni go przed roszczeniami cywilnymi ze strony ewentualnie poszkodowanych przez niego osób w ruchu drogowym. Co to oznacza w praktyce?

 

Jak i kiedy polisa OC chroni kierowcę?

Najprościej mówiąc, dzięki OC wszystkie szkody spowodowane przez kierowcę na drodze zostają pokryte przez towarzystwo, w którym wykupiono polisę. Po stłuczce, kolizji czy wypadku firma samodzielnie zajmuje się wszystkimi procedurami związanymi z wypłaceniem odszkodowania z OC sprawcy, a on nie musi nic w tym celu robić. O ile tylko posiada aktualną polisę, nie płaci ani grosza za zniszczenia materialne lub obrażenia fizyczne bądź psychiczne powstałe na skutek zdarzenia drogowego, które spowodował.

Widać więc, że OC jest co prawda obowiązkowym, ale zarazem jak najbardziej przydatnym ubezpieczeniem mogącym uratować kierowcę z ogromnych problemów finansowych. Aby sobie to uświadomić, wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której 20-letni Volkswagen Golf o wartości 3000 zł uderza w nowe BMW 7 kupione wczoraj w salonie za 300 000 zł i kompletnie je rozbija. Jeśli kierowca Golfa w momencie wypadku posiadał ważne OC, nie musi się martwić finansowym wyrównaniem powstałych szkód, ponieważ zajmie się tym towarzystwo ubezpieczenie. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku kierowcy bez aktualnej polisy.

Nie posiadając ważnego OC, należy mieć świadomość ryzyka związanego nie tylko z możliwością otrzymania drogiego mandatu, ale również konieczności opłacenia wszystkich wyrządzonych przez siebie szkód z własnej kieszeni. Jeżeli w wyniku błędu kierowcy zniszczeniu uległ drogi samochód lub poszkodowane osoby odniosły poważne skutki zdrowotne, kwoty do oddania mogą być ogromne. I właśnie ten fakt spowodował, że OC jest obowiązkowe i każdy musi je mieć.Zrezygnować z niego można dopiero po sprzedaniu auta za granicę, kradzieży, całkowitym zniszczeniu, utracie lub zezłomowaniu. Wówczas wystarczy sporządzić i wysłać stosowny dokument, który został dokładnie opisany na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/

 

foto: pexels.com