O ogromnym problemie w branży gastronomicznej, jakim jest marnowanie żywności, pisaliśmy już podczas wywiadu z Feed Them Up.

Cieszymy się ogromnie, że najpoularniejsze, warszawskie lokale zwracają uwagę na ten problem i starają się go zwalczać. Razem z Aioli i Fundacją Nasza Ziemia zapraszamy Was jutro do restauracji AIOLI Cantine Bar Café Deli i AIOLI inspired by MINI. Łączymy nasze siły i promujemy postawy ekologiczne!
Tego dnia zachęcamy wszystkich Gości, by zabrali niespożyte jedzenie ze sobą do domu, unikając przy tym generowania odpadów spożywczych.



Problem marnowania żywności:
W Polsce, jak podają dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Produkcja odpowiedzialna jest za marnowanie blisko 6,6 mln ton odpadów żywnościowych, gospodarstwa domowe ponad 2 mln ton, natomiast inne źródła to 0,35 mln ton. Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. Warto tylko podkreślić, że w krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce dane Eurostatu wskazują na branżę spożywczą jako główne źródło marnowania. W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 60% badanych korzystających z internetu (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2015 r.). Najczęściej marnują się: pieczywo (49%), owoce (39%), wędliny (38%), warzywa (37%), jogurty (33%), sery (16%), ziemniaki (13%), mleko (13%), dania gotowe (10%), mięso (8%).

dzień ziemi, day of earth

Kilka słów o fundacji:
Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego — edukację ekologiczną. Została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby i zachowania pomagające dbać o środowisko — od niemarnowania jedzenia, przez poszanowanie energii, wody, po nieśmiecenie. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford European Conservation Award, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie.