Wybór odpowiedniego roweru wbrew pozorom bywa niełatwym zadaniem. Mnogość modeli, konfiguracji osprzętu, typów jednośladów i ich przeznaczenia może niejednego niedoświadczonego rowerzystę wprowadzić w zakłopotanie. Sprawa nie jest jednak tak skomplikowana jak się może wydawać. Jesteśmy przekonani, że dzięki lekturze naszego mini-poradnika dowiecie się jaki rower będzie dla Was najlepszy. Część pierwszą poświęcimy rowerom służącym do jazdy sportowo-rekreacyjnej, turystycznej, a także miejskiej – w kolejnej części, która pojawi się już wkrótce na łamach MNM.pl, skupimy się na rowerach sportowych, przeznaczonych dla osób chcących spróbować swoich sił w górach i na szosie, a także dla tych dla których jazda na rowerze to nie tylko rekreacja, ale także doskonały sposób na trening.

rower kellys, rowery, miejski rower
 

Przed podjęciem decyzji o wyborze roweru, należy postawić sobie podstawowe pytanie: gdzie i w jaki sposób będę jeździł rowerem? Odpowiedź dość precyzyjnie określi jaki typ roweru będzie odpowiedni, bo przecież do jazdy w mieście najlepsze są rowery miejskie, a w górach najlepiej jeździ się rowerem MTB, ale od początku…

Jeśli jeździsz w mieście, Twoim żywiołem są ścieżki rowerowe i zawsze masz przy sobie nieco bagażu wybierz rower miejski! Ich ramy tak samo jak i osprzęt są bardzo wytrzymałe, tak aby znosiły trudy poruszania się po najbardziej zatłoczonych ulicach wielkich aglomeracji, a także zmienne warunki pogodowe i częste parkowanie pod gołym niebem. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej kierownicy ze sporym zakresem regulacji (często z regulowanym mostkiem) i wygodnemu, szerokiemu siodłu podróż rowerem miejskim jest niezwykle komfortowa. Niektóre rowery wyposażone są w widelec amortyzowany dodatkowo podnoszący komfort jazdy. Odpowiednio dobrana geometria ramy zapewnia zrelaksowaną i wyprostowaną pozycję, a także ułatwia manewrowanie w ciasnych zaułkach. Rowery miejskie są kompleksowo wyposażone w osprzęt dodatkowy taki jak błotniki chroniące rowerzystę przed zachlapaniem, stabilną podpórkę ułatwiającą parkowanie, a także oświetlenie zasilane efektywnym dynamem. Warto zaznaczyć, że oświetlenie to nieodzowny element podnoszący bezpieczeństwo, a także w myśl obowiązujących w Polsce przepisów, obowiązkowy dla poruszania się w ruchu drogowym. Solidny bagażnik pozwala przewozić spore pakunki – nieważne czy będzie to plecak, aktówka czy torba z zakupami. Dzięki podporom bocznym bagażnika z łatwością można zamontować pojemne i praktyczne sakwy. Miejski jednoślad musi być także niezawodny. Opony z warstwą utrudniającą przebicie wyposażone są w bieżnik generujący niewielkie opory toczenia, a jednocześnie przyczepny nawet na mokrej nawierzchni. Ważny jest także bezobsługowy napęd i hamulce – częstym rozwiązaniem są przerzutki zintegrowane z tylną piastą oraz hamulce rolkowe. Elementy te uznawane są za praktycznie bezobsługowe. Dojeżdżając do pracy chcemy mieć czyste ręce i być na czas, prawda?

Kellys Avenue 50 – rower miejski z kompletnym wyposażeniem i niezawodnymi komponentami.

rower miejski, rower, kellys

Jeżeli lubisz weekendowe wypady za miasto, uwielbiasz leśne i polne ścieżki lub zwyczajnie poruszasz się po kiepskiej jakości drogach zainteresuj się rowerem trekkingowym lub crossowym, będącym swoistym połączeniem zwinnego roweru miejskiego i roweru górskiego. Koła o dużej średnicy i niewielkiej szerokości wyposażone są w bieżnik pozwalający na szybką jazdę po utwardzonej nawierzchni, ale także na sprawne poruszanie się w lekkim terenie. Rowery trekkingowe tak jak i miejskie mają kompletne wyposażenie: oświetlenie, błotniki i bagażnik, a także często amortyzowane widelce oraz sztyce podsiodłowe dodatkowo podnoszące komfort jazdy. Rowery crossowe są lżejsze od rowerów trekkingowych z racji rezygnacji z dodatkowego wyposażenia – ich ramy są jednak przystosowane do montażu błotników i bagażnika według potrzeb. O ile pozycja na rowerze trekkingowym jest zbliżona do tej na rowerze miejskim, zrelaksowana i komfortowa, o tyle w przypadku rowerów crossowych sylwetka rowerzysty jest nieco bardziej sportowa pozwalając na rozwijanie większych prędkości i jeszcze sprawniejsze poruszanie się w terenie. Rowery trekkingowe i crossowe w pewnym stopniu dzielą komponenty napędu i hamulców z rowerami górskimi, dzięki czemu są uniwersalne i sprawdzają się świetnie praktycznie w każdych warunkach. Zakres i ilość dostępnych przełożeń pozwala na jazdę w trudnym terenie ale także na rozwijanie sporych prędkości na drogach utwardzonych. Nowoczesne rowery crossowe są często wyposażone w hamulce tarczowe pozwalające na bezpieczne zatrzymanie w każdej sytuacji.

Kellys Carter 70 – bogato wyposażony rower trekkingowy wyposażony w amortyzowaną sztycę siodła i widelec.

kellys, rower

Kiedy jeździsz głównie w górzystym terenie, leśnymi szlakami daleko od asfaltu wybierz rekreacyjny rower MTB pozwalający na sprawne poruszanie się w trudnych warunkach. Szerokie opony z przyczepnym bieżnikiem, widelec amortyzowany i szeroka kierownica to jego podstawowe cechy. Wydajny napęd z szerokim zakresem przełożeń pozwoli wspinać się na najwyższe wzniesienia bez większego wysiłku, a skuteczne hamulce tarczowe sprawdzą się doskonale nawet na najbardziej stromych zjazdach. Solidna rama przystosowana jest do dużo większych obciążeń, dzięki czemu bez problemu zniesie trudy jazdy w terenie. Jednocześnie jej geometria zapewnia łatwość prowadzenia i wygodę użytkowania – pozycja rowerzysty jest sportowa, ale jednocześnie komfortowa umożliwiając pokonywanie długich dystansów bez uczucia zmęczenia.
 

Kellys Vanity 90 – to rower MTB z prawdziwego zdarzenia stworzony z myślą o kobietach.

rower, kellys, sezon 2016 rowery

Każdy z powyższych typów rowerów występuje, w ofertach renomowanych producentów, w wersjach zarówno męskich jak i damskich, które różnią się nie tylko kształtem ramy (damskie mają często niżej poprowadzoną górną rurę), ale także geometrią dostosowaną do różniących się ciał kobiet i mężczyzn. Co więcej zmianie ulega zarówno dobór komponentów jak i wyposażenia oraz kolorystyki.



Jeśli masz zacięcie sportowe i szukasz roweru gwarantującego bardziej ekstremalne doznania, zapraszamy do lektury kolejnej części naszego mini-poradnika, który poświęcony będzie rowerom sportowym, w których liczą się przede wszystkim osiągi.