- Big Book Festival to Duży Festiwal Czytania i dużo różnych powodów, by przeżywać książki. Przygotowaliśmy wydarzenia spektakularne i bardzo kameralne, poważne i dowcipne, pozwalające cieszyć się literaturą wspólnie albo intymnie. Każdy ucieka inaczej – zapraszają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“ organizującej festiwal po raz czwarty.
Polecamy wybrane wydarzenia programu – siedem sposobów na wielką ucieczkę.
Po pierwsze: mądrość klasyka
BEZSENNE NOCE
Józef Hen, 92-letni pisarz po raz pierwszy gości na najmodniejszym festiwalu literackim. Właśnie opublikował nowe dzienniki, w których zapisuje współczesną Polskę. Czy długie życie uczy optymizmu? Czy historia się powtarza? I jaką przyszłość wróży nam jeden z mistrzów polskiej prozy. O to, co było i będzie pyta Grażyna Lutosławska.
Sobota, godz. 12.00
Po drugie: śmierć książki odwołana
BUNT CZYTELNIKÓW
Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Może dlatego czytamy coraz mniej? O duchowej potrzebie opowieści i o konsumowaniu tytułów rozmawiają: Renata Kuryłowicz – nałogowa czytelniczka, Konstanty Kot Przybora – specjalista do spraw reklamy i Roman Bielecki OP, dominikanin. Prowadzi Anna Król.
Sobota, godz. 14.00
Po trzecie: słowa mogą wszystko
TRZY KSIĄŻKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT
Trzy autorskie mini-wykłady o książkach, które zelektryzowały ludzkość. Choć mało kto czytał je w całości, trudno wyobrazić sobie historię bez nich. O „Mein Kamf“ opowiada Bogusław Wołoszański (sobota, godz. 16.00), o „Kapitale“ – Rafał Woś (sobota, godz. 18.00), a o Koranie – Patrycja Sasnal (niedziela, godz. 14.00). Dowiedz się, jak czytać ze zrozumieniem najbardziej kontrowersyjne teksty w dziejach.
Po czwarte: razem między słowami
REKORD ŚWIATA W CZYTANIU
Festiwalowa tradycja, najbardziej tłumne i optymistyczne wydarzenie w programie. Przyjdź
w samo południe, weź ze sobą książkę, sąsiada, dziecko albo psa. Pobierz numerek i czytaj z nami przez pół godziny. W tym roku spotykamy się na polanie w parku Morskie Oko, by manifestować radość czytania.
Niedziela, 12.00 (rejestracja od 11.30)
Po piąte: zamiast pomnika
TELETURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU
Inteligentna zabawa dla tych, którzy znają „Potop“ na pamięć i tych, którzy ziewają przy „Krzyżakach“. Co naprawdę wiemy o najsłynniejszym polskim pisarzu, a co nam się tylko wydaje? Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek wraz z czytelnikami szukają odpowiedzi. Pytają fachowcy: prof. Koziołek i prof. Sztachelska. A wszystko pół-żartem w atmosferze inspirowanej telewizyjną „Wielką grą“. Uwaga – mierzymy czas!
Niedziela, 16.00
Po szóste: sąsiedzi wiedzą lepiej
KTO UKRADŁ NIEMCOM LITERATURĘ?
Czy kultura może być narodowa w erze różnorodności, wymiany i połączeń? Jaki sens ma wyznaczanie granic i dlaczego w Niemczech autorami największych sensacji literackich są teraz imigranci i przybysze. O tym, jak obcy język staje się paszportem, rozmawiają Matthias Nawrat, Katia Petrowska i Alicja Rosenau. Pyta Marcin Wilk.
Po siódme: sam na sam z wierszem
POKÓJ GINCZANKI
Na finał festiwalu intymne tête-à-tête z poezją. Zuzanna Ginczanka dla każdego z osobna. Przyjdź, wysłuchaj jednego wiersza znakomitej poetki recytowanego tylko dla ciebie. A potem premiera słuchowiska ZUZANNA w reżyserii Tomasza Cyza. Występują m.in. Maria Maj i Maja Komorowska.
Niedziela, 18.00 (recytacje) i 20.00 (słuchowisko)
Festiwal odbywa się w Pałacu Szustra i otaczającym go parku Morskie Oko w Warszawie. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają z kocami, koszami piknikowymi i latawcami.
Na miejscu czeka m.in. czytelnia plenerowa, strefa kulinarna i księgarnia.
Pełny program: bigbookfestival.pl