Muzyka w teatrze. Spotkanie z Pawłem Mykietynem.

Muzeum Fryderyka Chopina
Kiedy: 14 czerwca, godz. 18.00

Nieodzowny element spektaklu teatralnego coraz rzadziej traktowany służebnie jako tło towarzyszące dialogowi. Muzyka buduje znaczenia, jest ironicznym komentarzem, dopełnieniem, ale także problemem, tematem zagęszczającym semantycznie.
W Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, twórczość P. Mykietyna oraz wybrane przez artystę utwory różne gatunkowo (klasyka, pop) mają bardzo szerokie funkcje. Częstokroć piosenka zastępuje dialog, a koncert ( np. zespołu Renate Jett w przedstawieniu „(A)pollonia”) żyje swoim życiem. Muzyka wpływa na rytm spektaklu, zawiesza lub napędza tok zdarzeń oraz nabiera nowych znaczeń w świecie przedstawionym. Paweł Mykietyn współuczestniczy w tworzeniu spektakli, improwizuje na próbach. Chętnie wykorzystuje dzieła wybitnych klasyków. Jaka jest rola Chopina, Mozarta, Bacha czy Wagnera w najczęściej nagradzanych na prestiżowych festiwalach na całym świecie polskich przedstawieniach?

Więcej informacji: tutaj

 

 

Plenerowy Koncert Laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga 2016 i Wieczór Tańca

Zamek Królewski
Kiedy: 15 czerwca, godz. 19.00

Melodie pasterskie z Żywiecczyzny, zabawy i tańce lasowiackie oraz taniec i śpiew Beskidu Żywieckiego to atrakcje plenerowego Koncertu laureatów Nagrody Kolberga, który odbędzie się 15 czerwca (środa) o godz. 19 w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie.

W regionalnych strojach i z oryginalnymi tradycyjnymi instrumentami wystąpią członkowie Kapeli Braci Byrtków, Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej oraz Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic. W trakcie koncertu, którego wodzirejem będzie znany podhalańczyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbędzie się wspólny Wieczór Tańca, podczas którego na specjalnej, drewnianej podłodze będzie można nauczyć się regionalnych tańców i zabaw. Całość zakończy widowisko z obrzędami sobótkowymi: kadzenie prosa, skoki przez ogień, puszczanie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci animowane przez zespół „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej.

Więcej informacji: tutaj

 

 

El HADJI SY Na początku myślałem, że tańczę

CSW Centrum Sztuki Współczesnej
Kiedy: 16 czerwca, godz. 19.30

"Na początku myślałem, że tańczę" to pierwsza w Polsce wystawa El Hadjiego Sy, senegalskiego artysty, kuratora i aktywisty, który przewodził komunom artystycznym w Dakarze.
Na wystawie zobaczymy ponad 100 obrazów autorstwa artysty oraz kilkunastu zaproszonych przez niego senegalskich twórców. Kontekst jego działań – indywidualnych i w ramach grup – oraz historię współczesnej sztuki z Dakaru opowiedzą zapisy performansów, filmy, fotografie, plakaty, a także zupełnie nowy performans przygotowany podczas rezydencji El Sy w CSW.

Więcej informacji: tutaj

 

 

P jak Performans: seria szczęśliwych zdarzeń

CSW Centrum Sztuki Współczesnej
Kiedy: 17 czerwca, godz. 19.00


"P JAK PERFORMANS: SERIA SZCZĘŚLIWYCH ZDARZEŃ"
● rzeźba społeczna

Maja Bekan we współpracy z Marią Puciatą, Janem Rybczyńskim, Krystyną Cirko, Jerzym Kaczyńskim, Szymonem Stępniakiem, Aliną Doroszkiewicz, Grażyną Cychowską i gośćmi.

Więcej informacji: tutaj

 

 

NInA Na Ucho: Tutaj (Stasiuk/Ziołek/Bukowski/Gubała)

Narodowy Instytut Audiowizualny
Kiedy: 17 czerwca, godz. 20.00

Obrazy zanurzone w dźwięku, słowo wtopione w krajobraz Beskidu Niskiego. Eksperyment filmowo-muzyczny z udziałem Andrzeja Stasiuka, Jakuba Ziołka, Piotra Bukowskiego i Kamila Gubały.

Zapraszamy na pierwszy koncert z letniego cyklu NInA Na Ucho. Co dwa tygodnie w naszej siedzibie (na dziedzińcu lub w sali audiowizualnej) wystąpią najciekawsi polscy artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne. Rozpoczynamy mocnym akcentem – premierą, która swoim charakterem idealnie wpisuje się w misję Instytutu. „Tutaj” to eksperyment łączący w sobie dokument, muzykę i literaturę, by snuć interaktywną opowieść. Dzięki maszynie losowo dobierającej elementy widz jest pierwszym i zarazem ostatnim odbiorcą niepowtarzalnego, kalejdoskopowego przekazu.

„Tutaj” to film operatora Kamila Gubały, muzyków Piotra Bukowskiego (Xenony, Hokei) i Jakuba Ziołka – laureata Paszportu Polityki 2015. Gościnnie – w roli narratora – występuje mieszkający na co dzień w Beskidzie Niskim pisarz, Andrzej Stasiuk.

Więcej informacji: tutaj