Sztuka na Open’er 2016: Teatr
 
Nowym miejscem teatralnych przeżyć będzie Kinoteatr przy głównej alei festiwalu, ale nie tylko – szczegóły wkrótce, bo szykujemy małą niespodziankę! Na scenie Kinoteatru zobaczycie dwa spektakle – „Ewelina Płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej z TR Warszawa oraz „Samotność Pól Bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – przedstawienie z roku 2009, ale wznowione z sukcesem kilka miesięcy temu. Rezerwacje biletów na oba spektakle ruszą wkrótce.
 
"Ewelina Płacze"
 
Spektakl o możliwości bycia sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. Tekst jest zbudowany z fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów. Aktorzy grają tu siebie samych wyobrażonych przez kogoś innego. Nie mając możliwości sprostowania informacji na swój temat pozostają uwięzieni w swoich przypadkowych i fragmentarycznych tożsamościach które przenikają się z ich prywatną prawdą. Spiętrzenie ról sprawia, że nie wiadomo już do kogo należą wypowiadane ze sceny kwestie.
 
Od autorki: Rozmontowujemy sytuację teatralną aby wejść w bliskość z widzami i samymi sobą. Absurd sytuacji, którą stworzyliśmy jest sposobem na wymknięcie się poza obręb oczekiwań i schematów. W naszej pracy wielokrotne wywracaliśmy wszystko do góry nogami i doświadczaliśmy płynącej z tego wolności, która jak mamy nadzieję, udziela się naszym widzom.
 
TR Warszawa
 
tekst i reżyseria: Anna Karasińska
współpraca dramaturgiczna: Magdalena Rydzewska
choreografia: Marta Ziółek
asystentka reżyserki: Ewelina Pankowska
 
obsada: Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Ewelina Pankowska, Adam Woronowicz
 
"Samotność Pól Bawełnianych"
Samotność Pól Bawełnianych Na Open'er Festival 2016
 
Wyjątkowe i długo oczekiwane przez Widzów wznowienie słynnego spektaklu, przedstawiającego transakcyjny wymiar stosunków międzyludzkich. Opowiada o spotkaniu dwóch mężczyzn w ciemnym zaułku, na obrzeżach miasta. Diler i Klient zaczynają ubijać jakiś podejrzany, może nawet, nielegalny biznes. Widz musi domyślić się, co jest przedmiotem dealu, przeradzającego się w transowy, pojedynek na miny, słowa, pozy, szantaże. Powiedz mi, czego chcesz, a ja ci to sprzedam. Powiedz mi, co masz, a ja powiem ci, czego chcę. Dealer nie powie nigdy, co proponuje, ale być może dlatego, że sam jest w potrzebie. Klient cały czas będzie wymagał, by odkryto, czego żąda, ale być może dlatego, że nie umie już o nic poprosić. Poetyckim dialogom Bernarda-Marie Koltèsa towarzyszy cały czas ultra mocna, grana na żywo muzyka i emocje, wymagające od aktorów niebotycznej sprawności fizycznej.
 
To także opowieść o  dialogu zdeformowanym i niefortunnym, który nie prowadzi do porozumienia. O nieustannym dążeniu do bliskości i spotkania, które – czy jest jeszcze możliwe? 
 
"Samotność pól bawełnianych" to połączenie teatru, performansu i koncertu z udziałem grającego na żywo zespołu Natural Born Chillers. Legendarny już przykład nowej estetyki teatru, której trzeba koniecznie doświadczyć!
 
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
 
tekst: Bernard-Marie Koltès
przekład : Marian Mahor
reżyseria : Radosław Rychcik
oprawa wizualna: Marta Stoces
oprawa muzyczna: The Natural Born Chillers
 
obsada: Wojciech Niemczyk, Tomasz Nosinski