Wprowadzając ją w przestrzeń codziennego, skomputeryzowanego życia, wplatając w ciągi przypadkowych komunikatów. Tocząc walkę o przestrzeń i uwagę dla niej, między pogardliwymi filmami z udziałem wschodnich narodów na serwisie YouTube, kolekcją puszystych kotów na tablicach fb przyjaciół, memami o polityce i psychicznej przemocy mężów alkoholików a nową kontrowersyjną kampanią Coca-Coli czy niezliczonymi skandalami wokół piersi Kim Kardashian na Instagramie. Zatem czy korzystanie z narzędzi współczesnej reklamy i marketingu, z ich udziałem rozpowszechniając idee zawarte w dziełach, ignorując całościowy, niejednokrotnie przypadkowy kontekst, jest właściwym posunięciem ? Czy cel uświęca środki? Czy osiągalna za pomocą owych środków ambicja w pełni nas satysfakcjonuje ? Czy przypadkiem w procesie tym nie wytracają się prawdziwe powody, dla których po nie sięgamy?

Wystawa pochyla się nad rozterką, czy obraz nadal ma w sobie duchowy pierwiastek, przestrzeń na kontemplacje nad celowością i kierunkiem świata, na kontakt z Bogiem. Czy jest jedynie efektem nadprodukcji komunikatu wizualnego. Częścią śmietnika migawek atakujących nasze zmysły, w każdej sekundzie życia. Ogłupiając, wytracając ze świadomości istnienia, z wewnętrznej równowagi. Czy w świecie mocy internetu, w którym nasze ciała zmuszone zostały do przyswajania i ignorowania zarazem, bogactwa doznań i komunikatu. W którym umiejętność skupienia się jest coraz rzadziej spotykaną u rodzaju ludzkiego cechą. Idea wprowadzania człowieka do „świątyni sztuki”, w której jest tylko on, cisza i osamotniona wibracja wydobywająca się z dzieła nie jest przypadkiem zamierzchłą, utopijna wizją. Zupełnie nierealną do osiągnięcia w świecie nieustająco rozdygotanych ciał, wierzących w słuszność i celowość dyskomfortu doznawanego na skutek partycypowanych przez nie form życia.

Izabela Chamczyk
Paweł Łyjak
Magda Magdziarz
Paulina Penc
Iwona TM

Zatem to tylko pytanie. Czy cisza namysłu, nieskażonego raptownością opiniowania jest nam jeszcze potrzebna do uczestnictwa w sztuce, w życiu? Czy kiedykolwiek była?

Kurator
Agnieszka Zgirska