Pozycje zawarte w zestawieniu to wybrane drogą kompromisu, jedne z naszych ulubionych obrazów filmowych odnoszących się do świata sztuk plastycznych. Poza opisanymi produkcjami nie powinny Was ominąć również takie filmy jak „Ostatnia rodzina”, „Dziewczyna z perłą” czy „Kod Leonarda Da Vinci”. Jak widzisz, rozstrzał jest dość duży, a to tylko kilka ze „sztucznych” propozycji. Okazało się, że jest to również bardzo ciekawe pole do dyskusji z innymi. Spróbujcie!

Wielkie oczy (zdjęcie w tle)
Opowieść o kobiecie, która uległa urokowi wybitnego manipulatora i malowała obrazy, które ten, sprzedawał jako swoje. Margaret Keane, bo o niej mowa, maluje odkąd skończyła dziesięć lat. Aktualnie ma 91 lat i mieszka wraz z córką w Kalifornii. Tematem jej twórczości są portrety dzieci, kobiet i zwierząt z charakterystycznymi, dużymi oczami. Historię kobiety na wielkim ekranie uwiecznił Tim Burton. Świetna obsada, piękne kadry, lekko przerysowane kadry – uwielbiamy i polecamy.


Młyn i krzyż
Jeśli podobnie do nas, lubicie wszelkie próby ożywiania dzieł sztuki, to ta produkcja na pewno się Wam spodoba. Nie szukajcie tu wyrafinowanej fabuły, ani niespotykanej interpretacji obrazu. Malunek, który jest tematem filmu znają nawet Ci, którzy sztuką się nie interesują (choćby z ilustracji w podręcznikach do nauki jęz. Polskiego) – jego tytuł brzmi „Droga Krzyżowa”, aut. Peter Breugel Starszy. Zrelaksujcie się i podejrzyjcie jak wygląda wiejskie życie renesansowych Niderlandów.
 

Sprawdź też: Najsmaczniejsze filmowe produkcje o jedzeniu


Wyjście przez sklep z pamiątkami
No to teraz coś dla fanów sztuki ulicznej. Jej najbardziej znany przedstawiciel, Banksy, postanowił opowiedzieć nam historię mężczyzny, handlarza. W filmie, który docelowo miał być o nim samym, Baksy przedstawia poważny problem, dotyczący rozwoju sztuki. Thiery Guetta (handlarz), orientując się, że jego materiał filmowy o street-arcie i jego twórcach jest bezwartościowy, oddaje materiał królowi gatunku. Sprawdźcie, co z tego wyszło.


Destino
Masz wolne 10min? Animacja z 2003 roku trwa nawet mniej, więc nawet zdążysz ją odnaleźć. Wytwórnia Walta Disneya, wzorując się na obrazach Salwadora Dali tworzy niesamowity spektakl. Opowieść o przeznaczeniu, miłości, wierze i oddaniu. Warto obejrzeć dla kreski, odrealnionej wizji świata i muzyki. Film otrzymał dwie nominacje – do Oskara i Annie, jednak nie zgarnął żadnej statuetki. Nie szkodzi, od nas ma ich z pięć!
Jednak nie musicie szukać, łapcie cały film:


Twój Vincent
Jedna z najgłośniejszych premier filmowych minionego roku. Polsko-brytyjska produkcja, która „uruchamia” obrazy Vincenta Van Gogha, opowiadając przy tym historię jego życia. Zespół artystów pracował nad każdą klatką osobno, aby zachować charakterystyczny ślad pędzla artysty i wyjątkowy charakter dzieł. Wibrujący obraz, postacie, do których się przywiązujesz i historia, która pomaga zrozumieć okoliczności śmierci malarza.

 

 

Przyjemnego oglądania!