Wyliczanie czas start!

Spacery, spacery i jeszcze raz spacery. 

W Warszawie najpiękniejsze jest to, że nigdy nie wiesz, co spotka Cię za rogiem apartamentowca czy w podwórku starej kamienicy. Jeśli wolicie konkrety, to polecimy klasykiem – ogrody BUWu to miejsce, które obowiązkowo należy odwiedzić latem i wiosną. Można tu czytać książki, uczyć się, wziąć ze sobą herbatę i rozmawiać długimi godzinami, robić zdjęcia. Podobnie jest z warszawskimi bulwarami, które w ciągu dnia cieszą oczy i serce, a wieczorami imprezową duszę.

Jesienią i zimą zaglądajcie do parków (patrz: skaryszewski, Park Krasińskich) czy miejskich lasów (Bródnowski, Kabacki, Młociński) – choć jeśli chodzi o to, to polecamy wybrać się przed obiadem. Zimą zajrzyjcie do Bródnowskiego Parku Rzeźby, gdzie z początkiem września Muzeum Sztuki Współczesnej organizuje oprowadzania (również wiosną i latem). Dużo ciekawych atrakcji znajdziecie też w Powsińskim Parku Kultury, choć trzeba przyznać, że najprzyjemniej korzysta się z jego uroków ciepłymi, słonecznymi dniami.

Zobacz też: Gdzie na spacer w Warszawie?

Sprawdźcie też Ochocki Szlak Neonów, którego trasę bez problemu znajdziecie na stronie Urzędu Dzielnicy Ochota. Mówiąc o światłach, nie sposób ominąć świątecznych dekoracji na Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu i Starówce. W pobliżu, latem, warto przysiąść na skarpie i obejrzeć spektakle świetlne z udziałem fontann.

Jeśli podobnie do nas kochacie czworonogi, polecamy wizytę w lokalnym schronisku i zabranie zwierzaków na przechadzkę. Taka pomoc jest zawsze mile widziana, poza tym sama możliwość obcowania ze zwierzakami na świeżym powietrzu daje dużo radości. Przy okazji, spacerując jesienią po warszawie zbierajcie żołędzie – za ich przyniesienie Warszawskie Zoo nagradza biletami.

 

Wiele bezpłatnych atrakcji oferują również stołeczne knajpy.

Na darmowe imprezy śmiało wpadajcie do Pub`u Lolek czy Pub Studio. W tym pierwszym organizują również stand-up`y, koncerty i animacje dla dzieci. Muzyki na żywo posłuchasz też m.in. w Banjaluce, MoMu, Chmurach, do 2koła zaglądajcie w poszukiwaniu mocniejszych brzmień, na koncerty Chopinowskie wpadajcie do Praskiego Centrum Koneser. Tutaj odbywają się też wystawy, spektakle i targi (większość z nich jest płatna – śledźcie stronę). Wiele ciekawych targów z wolnym wstępem odbywa się też w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

 Letnimi miesiącami zaglądajcie do baru Pokój na Lato – to tu zjeżdżają się największe gwiazdy polskiej muzyki, by grać świetne koncerty, na które wejdziecie za free (w minionym sezonie pojawili się tu m.in. The Dumplings i Nosowska). Sporo w tym czasie odbywa się też imprez plenerowych i koncertów – śledźcie fanpage`e np.: juwenaliów warszawskich, obserwujcie „wianki”, Warsaw Challenge i H&M Music.

Nie za darmo, za to za niewielkie pieniądze możecie zajrzeć do Resortu, gdzie od kilku lat prężnie działa Resort Komedii – czyli improwizowane spektakle komediowe. Wiele kawiarni organizuje wieczorki gier planszowych, za udział w których płaci się grosze albo nic.

Ciekawe spotkania prowadzi miejscówka o nazwie Południk Zero – tutaj macie okazję poznać podróżników, usłyszeć co nieco ciekawych anegdot a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Sprawy podobnie się mają w Worku Kości, choć tutaj tematyka jest zdecydowanie bardziej mroczna. Prowadzą tu wykłady z zakresu kryminologii, co jest niezmiernie ciekawe (choć część z nich jest płatna), organizują też ciekawe imprezy tematyczne – ostatnio, urodzinowo, zadział się u nich wieczór burleski.

Jeśli chodzi o projekcje filmowe, głównie dziecięce odbywają się np. w Nutka Cafe, ale w wielu małych, kameralnych kawiarniach wieczorami puszczane są filmy dla starszej publiki. Sytuacja robi się ciekawsza latem, kiedy to na warszawskie trawniki wjeżdżają kina plenerowe. Szukajcie między innymi w Iskra Pole Mokotowskie, Pomost 511 i niektórych parkach. Wtedy też znajdziecie najwięcej bezpłatnych zajęć ruchowych, takich jak zumba czy joga. Warto też wtedy korzystać ze ścieżek rowerowych, kortów tenisowych, boisk do siatkówki, plażówki czy koszykówki – a mamy tego w Warszawie naprawdę sporo.

Warto wiedzieć, że za darmo w stolicy wejdziecie też do niektórych muzeów. Większość z nich ma ustanowiony jeden dzień w tygodniu, kiedy to nie potrzebny jest bilet. W przypadku Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki darmowym dniem jest czwartek, podobnie z resztą jak przez cały listopad w rezydencjach królewskich – Pałacu w Wilanowie, Łazienkach i Zamku Królewskim.

Pamiętajcie też, że za darmo można się spotkać z przyjaciółmi czy rodziną, zaprosić ich na maraton ulubionej filmowej serii lub urządzić wspólny wieczór gotowania. My bardzo lubimy spotykać się z ludźmi przy śniadaniu – to dodatkowa motywacja, by w dzień wolny wstać wcześniej. Korzystajcie z tej listy ile się da, przekazujcie znajomym.

Niech się niesie!