Niedźwiedź Wojtek, reż. Ondrej Spišák

Teatr Dramatyczny

Najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka inspirowany prawdziwą historią, to opowieść o syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który został adoptowany przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Andersa. Wojtek dosłużył się stopnia kaprala, przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino. Po zakończeniu wojny niedźwiedź dzielił los z żołnierzami, którzy doświadczeni w sowieckich łagrach rezygnowali z powrotu do komunistycznej Polski i trafiali do obozów dla uchodźców w Wielkiej Brytanii. W roli tytułowej Michał Piela.

premiera 6 maja

więcej informacji tutaj


Ukraiński Dekameron, reż. Vlad Troicki

Teatr Polski

Polska premiera „Ukraińskiego Dekamerona” Klima w reżyserii Vlada Troickiego to, zgodnie z podtytułem sztuki „teatr śmiechu i grzechu”, metafizyczna komedia, która łączy lekkość, rubaszność, zachłanne poszukiwanie miłości i rozkoszy życia – tak charakterystyczne dla Boccaccia, z melancholijnym obrazem świata zamieszkiwanego przez ingerujące w ludzkie sprawy duchy – wizją wywiedzioną z ukraińskich pieśni i Gogolowskich opowiadań inspirowanych wschodnim folklorem. Śmiech i łzy, miłość i żądze, tęsknota za pełnią życia i poczucie niespełnienia przeplatają się ze sobą, tworząc świat doskonały w swej niedoskonałości.

premiera 7 maja

więcej informacji tutaj


Słownik Ptaszków Polskich, reż. Krzysztof Materna

Teatr Imka

W czasach w których żyjemy, w których nie wiemy w jakich czasach żyjemy, coraz trudniej jest się porozumieć. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się chcieć coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia. „Słownik Ptaszków Polskich” chce mówić o tym jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się.

premiera 8 maja

więcej informacji tutaj

 

Ra

Księgi Jakubowe, reż. Ewelina Marciniak

Teatr Powszechny

W tradycji żydowskiej chrzest członka gminy jest grzechem śmiertelnym. Mimo to w XVIII wieku Jakubowi Lejbowiczowi, zwanemu Frankiem, udało się przekonać do tak haniebnego czynu sześć tysięcy Żydów ze wschodnich kresów I Rzeczypospolitej.

premiera 13 maja

więcej informacji tutaj

 

Pan Tadeusz wszystkie słowa, reż. Piotr Cieplak

Teatr Narodowy

Może nie jest to typowa premiera teatralna ale wydarzenie, o którym warto wspomnieć! Z okazji jubileuszu 150-lecia Teatru Narodowego w Polsce w tydzień zostanie wystawiony cały nasz poemat narodowy!

PAN TADEUSZ po raz pierwszy inscenizowany w całości w teatrze. Księga po księdze, dzień po dniu, w interpretacji zespołu Teatru Narodowego, w oprawie dźwiękowej na żywo! Warto to zoabczyć!

wydarzenie w dniach 2025 maja

więcej informacji tutaj