Temat marnowania żywności jest znany od lat, jednak społeczeństwo nie wypracowało jeszcze dość dobrego systemu rozwiązującego ten problem. Nie można powiedzieć, że nie ma progresu – bo jest! Restauracje zachęcają do zabierania niedokończonego jedzenia, blogerzy edukują w kwestiach miar i umiaru w gotowaniu, a Sylwia Majcher napisała świetną książkę. Właśnie o tym jak nie marnować jedzenia.

Raporty dotyczące wyrzucanego jedzenia są przerażające. Do kosza trafia 1,3 miliarda ton żywności! Ta liczba wystarczyłaby do nakarmienia 3 miliardów ludzi. W Europie marnuje się 88 ton jedzenia co przekładając na finanse jest równe 143 biliony Euro! Zastanówcie się co moglibyście zrobić, kupić czy pojechać za dobrze zagospodarowane pieniądze z własnego budżetu. Okazuje się, że naprawdę sporo.

Według badań do 2050 roku na świecie ma być 9 miliardów ludzi, a w konsekwencji zwiększy się produkcja jedzenia o 70%. Jak to zrobić? Pracują nad tym światowe organizacje pozarządowe, UE, dietetycy, kucharze, blogerzy i Sylwia Majcher. Autorka książki opracowała plan ratunkowy jedzenia, który można wdrożyć w każdym domu. W kuchni Sylwii Majcher nie ma produktu, który nie dostałby drugiej szansy na wykorzystanie w innej, równie pysznej potrawie co pierwotnie.


Dlaczego wyrzucamy jedzenie? Ponieważ mamy do niego dostęp! Różnorodność oferty w sklepach, możliwość zakupów o każdej porze dnia i nocy, zakupy pod wpływem impulsu, czy też rozmyślanie się w ostatniej chwili i pójście do knajpy, kiedy mamy świeżo zapełnioną lodówkę – to tylko kilka przyczyn wyrzucania żywności. Kupujemy za dużo, o wiele za dużo niż potrzebujemy. A później to wyrzucamy. Wyrzucamy swoje pieniądze, jedzenie które moglibyśmy dalej wykorzystać bądź je oddać potrzebującym! Możemy zmienić przerażające raporty dot. wyrzucanego jedzenia zaczynając od swoich nawyków i swojej kuchni. W tym pomoże nam Sylwia Majcher.

 

Zobacz też - God food Malki Kafki

Od czego zacząć?

Zastosować się do 5 zasad niemarnowania żywności Sylwii Majcher:

- planować zakupy

- ograniczać produkty i wykorzystywać podstawową bazę, którą ma się w domu, np. ryż czy makaron.

- odpowiednio przechowywać

- przetwarzać

- wykorzystywać resztki

Nie, nie jest to takie trudne. Owoce można suszyć, trochę starszą marchewkę dodać do zupy bądź zrobić z niej krem, a owoce wrzucić do koktajlu.

Zobacz także - Książki kucharskie, które musisz mieć

W Polsce na pierwszym miejscu haniebnego rankingu wyrzucanych produktów jest pieczywo. Tuż za nim plasują się wędlina, owoce i warzywa. Zabitego zwierzęcia nie wykorzystujemy w całości. Do śmietnika wraca co najmniej ¼ jego ciała! To zatrważający wynik. Owoce, warzywa, pieczywo, mięso. Odnoszę wrażenie, że ludzie przestali szanować żywność.

Sylwia Majcher podpowiada, kieruje i edukuje jak nie marnować jedzenia i stworzyć z niego istne cuda na talerzu. Celowo nie podaje ilości niezbędnych składników do dania – przecież każdemu zostaje różna ilość resztek i można je wykorzystać w całości. Przepisy w Gotuję nie marnuję mają stanowić bazę inspiracji, nie sztywnych przepisów.

W książce znajdziecie przepisy na wykorzystanie resztek jedzenia, ale także na nietypowe produkty, które często są kupowane z ciekawości i nie wiadomo co z nimi zrobić.

Do stworzenia swoich arcydzieł kulinarnych potrzebujecie tylko blendera. Żadnego szalenie profesjonalnego sprzętu.

Jakie przepisy znajdziecie w książce Gotuję nie marnuję?

13 sposobów na wykorzystanie pieczywa – od zapiekanek po kremy i klopsiki.

14 sposobów na wykorzystanie owoców – m.in. krakersy, konfitury, musy i chlebek.

21 sposobów na wykorzystanie warzyw – buliony, chipsy, kopytka kremy i wiele innych.

13 sposobów na nabiał – ciasto, masło, budyń i cała masa innych.

15 sposobów na mięso – m.in. pasta, pasztet, tort.

 

Gotuję nie marnuję to świetny przykład jak można zmienić świat. Jest niezwykle inspirująca i otwiera oczy na kwestie głodu i wyrzucania jedzenia. Możemy wyjść poza schemat i sprawić, że jeden z globalnych problemów zniknie. Mamy na to wpływ. Udowadnia to Sylwia Majcher, której książkę polecam z całego serca.

 

Tekst - Paulina Dufek Mówią Na Mieście

Zobacz także - Miejsca w których zjesz Ty i Twój pies